Strašidelne znejúci kašeľ. Omikron postihuje deti novým spôsobom, upozorňujú pediatri

Zdá sa, že omikron postihuje deti mladšie ako päť rokov novým spôsobom - strašidelne znejúci kašeľ pripomínajúci štekanie tuleňa, píše americký portál NBC News.

Takzvaná laryngotracheobronchitída je zápal hrtana, priedušnice a priedušiek, ktorý je spôsobený vírusovou infekciou horných dýchacích ciest. 

Aj keď vo všeobecnosti nie je ochorenie škodlivé, môže vystrašiť rodičov, ktorí už majú strach z toho, že sa ich bábätká a batoľatá, príliš malé na vakcínu proti covidu, nakazia vírusom.

Spôsobuje veľký opuch

Lekári tvrdia, že k tomu dochádza s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že omikron má tendenciu usádzať sa vyššie v dýchacom trakte, a nie hlbšie v pľúcach.

"Dýchacie cesty malých detí sú také úzke, že ich upchanie vyžaduje oveľa menej zápalu," povedal Buddy Creech, odborník na detské infekčné choroby z Vanderbilt University Medical Center v Nashville.

Keď dieťa s malými, zapálenými dýchacími cestami dýcha, vydáva výrazný zvuk a môže vyústiť do kašľa, ktorý znie ako štekot psa alebo tuleňa.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.