Tajomná aminokyselina. Skutočne máme v tele nebezpečnú látku?

Rok 1932. Nositeľ Nobelovej ceny Vincent du Vigneaud objavuje v krvi úplne novú látku. Nazve ju homocysteínom a označí za toxickú aminokyselinu. Musia však prejsť takmer tri desaťročia, aby svet na ňu naozaj uprel pozornosť.

Deti so stareckými žilami
Pričiní sa o to Kilmer McCully, ktorý si na skupine detí, ktorí zomreli v nízkom veku okolo šiestich-siedmich rokov, všimne jednu zvláštnu črtu. „Všetky mali silnú aterosklerózu, cievy mali zanesené ako starci,“ objasňuje pre HNmagazín Pavel Blažíček, významný biochemik a zakladateľ odboru laboratórna medicína na Slovensku. „Začne teda zisťovať, čo sa za tým skrýva. A príde na to, že všetky majú veľmi vysoký homocysteín.“

Tento americký patológ teda ako prvý poukáže na vzťah zvýšených hladín homocysteínu – takzvanej hyperhomocysteinémie – a srdcovo-cievnych ochorení. Neskôr zistí, že ak je v tele v dvojitom zastúpení gén, zodpovedný za odbúravanie homocysteínu, rozvinie sa dedičná metabolická choroba, takzvaná homozygotná homocystinúria. V jej dôsledku sa objavujú poruchy rastu, videnia, ale predovšetkým krvnej zrážanlivosti a vznikajú trombózy. Ťažšie formy sa končia smrťou. Ako u spomínaných detí.

Aminokyselina, zasahujúca do množstva biochemických procesov, napriek tomuto znepokojivému nálezu druhý raz upadne do zabudnutia. Vynorí sa opäť až v deväťdesiatych rokoch, keď sa ateroskleróza a s ňou spätý cholesterol začnú stávať medicínskou témou číslo jeden. A znovu sa otvorí otázka: naozaj riziko kardiovaskulárnych ochorení okrem obezity či hypertenzie zvyšuje aj táto takmer neznáma aminokyselina?

Odpoveď je dodnes nejasná. Mnohé však nasvedčuje tomu, že na koncentrácii homocysteínu v krvi skutočne záleží. A to na rôznych úrovniach. Preberme si najskôr tú najviac diskutovanú: kardiologickú.

Výslnie a pád
„Početné prierezové epidemiologické štúdie jednoznačne dokazujú, že zvýšený homocysteín je nezávislý rizikový faktor kardiovaskulárnych ochorení rovnako u mužov i žien a hladiny homocysteínu sú vyššie u pacientov s dokázanou ischemickou chorobou srdca v porovnaní s klinicky zdravou populáciou. Podieľa sa asi 10-percentne na celkovej úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia, ako sú infarkt myokardu alebo mozgovocievna príhoda. Zvýšenie homocysteínu o 5 µmol/l zvyšuje riziko kardiovaskulárnych príhod o tretinu. Riziko homocysteínu z hľadiska ischemickej choroby srdca sa rovná relatívnemu riziku hypercholesterolémie (zvýšenej hladiny cholesterolu – pozn. red.) a fajčenia a takmer dosahuje riziko hypertenzie.“

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.