Stephen Hawking predpovedal rasu "superľudí"

Zosnulý fyzik Stephen Hawking spôsobil kontroverzie tým, že naznačil, že by sa nová rasa superľudí mohla vyvíjať z bohatých ľudí, ktorí by sa rozhodli upraviť DNA svojich a ich detí. Autor Stručných dejín času, ktorý zomrel v marci, urobil predpovede v zbierke článkov a esejí. Eseje boli napísané v rámci prípravy na knihu, ktorá dnes uverejnili, píše The Guardian.

Zničia zvyšok ľudstva?

Vedec predstavil možnosť, že genetické inžinierstvo môže vytvoriť nový druh nadľudí, ktorý by mohol zničiť zvyšok ľudstva. "Som si istý, že počas tohto storočia ľudia zistia, ako zmeniť inteligenciu aj inštinkty, ako je agresia," napísal.

"Zákony budú pravdepodobne stáť proti ľudskému genetickému inžinierstvu. Niektorí ľudia však nebudú schopní odolávať pokušeniu zlepšiť ľudské vlastnosti, ako je pamäť, odolnosť voči chorobám a dĺžka života."

Podľa fyzika budú bohatí ľudia čoskoro schopní upraviť genetický "makeup" na vytvorenie superľudí so zvýšenou pamäťou, odolnosťou voči chorobám, inteligenciou a dlhovekosťou.

Hawking vzbudil predpoklad, že prelom v genetike bude atraktívny pre ľudí, aby sa pokúsili zlepšiť sami, s dôsledkami pre "nevylepšených ľudí".

"Keď sa objavia takíto superľudia, dôjde k významným politickým problémom s nevylepšenými ľuďmi, ktorí nebudú schopní súťažiť," napísal. "Pravdepodobne zomrú alebo sa stanú nedôležitými. Namiesto toho bude existovať rada samozvaných bytostí, ktoré sa stále zlepšujú. "

Pripomienky sa týkajú techník ako je Crispr-Cas9, systému na úpravu DNA, ktorý bol vynájdený pred šiestimi rokmi, čo umožňuje vedcom meniť škodlivé gény alebo pridávať nové. 

Predstavili jeho poslednú knihu

Poslednú knižnú publikáciu od Hawkinga s názvom Stručné odpovede na veľké otázky predstavili v pondelok v Londýne. Na podujatí zazneli z nahrávky aj slová samotného vedca, ktorý zomrel v marci vo veku 76 rokov, informuje agentúra AP.

Hawking na zázname varuje, že veda a vzdelávanie sú "dnes vo väčšom ohrození než kedykoľvek predtým". Zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov a hlasovanie britských voličov o vystúpení ich krajiny z Európskej únie spomenul zosnulý vedec ako súčasť "globálnej vzbury proti odborníkom".

Hoci Hawking pripustil, že veda musí ešte zdolať veľké výzvy vrátane klimatickej zmeny, preľudnenia, vymierania druhov, odlesňovania alebo znečistenia oceánov, vyzval mladých ľudí, aby "vzhliadali ku hviezdam, odviazali svoju predstavivosť a snažili sa pochopiť, ako funguje vesmír".

Hawking vždy dostával tie isté otázky a rozhodol sa preto napísať predmetnú knihu. Začal na nej pracovať vlani, avšak dokončiť ju už nestihol; spravila tak jeho rodina a vedeckí kolegovia, pričom využili materiál z jeho rozsiahleho archívu, dopĺňa spravodajská stanica France 24.

Hawking, ktorý zasvätil celý život odhaľovaniu tajomstiev vesmíru, sa vo svojej poslednej knihe pokúša dať "najdefinitívnejšie, najzrozumiteľnejšie a najautentickejšie" odpovede na desať základných otázok: Existuje Boh? Ako sa to celé začalo? Čo je vo vnútri čiernej diery? Dokážeme predpovedať budúcnosť? Je možné cestovanie v čase? Dokážeme prežiť na Zemi? Existuje vo vesmíre inteligentný život? Mali by sme kolonizovať vesmír? Prekoná nás umelá inteligencia? Ako formujeme budúcnosť?

Hawkinga pochovali v júni vo Westminsterskom opátstve medzi hroby Charlesa Darwina a Isaaca Newtona.