Kontaminácia v laboratóriu? Deltakron nie je nový variant, hovorí britský virológ

Tom Peacock, virológ z Imperial College London, povedal, že sekvencie cyperského deltakronu, o ktorých informovali viaceré veľké médiá, vyzerajú byť celkom jasne kontaminované.

Profesor biologických vied na Cyperskej univerzite Leondios Kostrikis, ktorý oznámil objav nového variantu, však hovorí, že táto hypotéza je vylúčená.  

Je to naozaj len strašiak?

"Keď nové varianty prejdú cez sekvenčné laboratórium, kontaminácia nie je taká nezvyčajná, môžu to spôsobiť veľmi malé objemy tekutiny. Zvyčajne tieto pomerne jasne kontaminované sekvencie nie sú hlásené veľkými médiami," uviedol Peacock v nedeľu na Twitteri.

Podľa neho omikron pravdepodobne necirkuloval dostatočne dlho v dostatočne veľkej populácii na to, aby produkoval skutočný rekombinant.

Tie majú tendenciu sa objavovať až niekoľko týždňov až mesiacov po tom, čo došlo k podstatnej spoločnej cirkulácii. "Omikron máme len pár týždňov, naozaj pochybujem, že už existujú nejaké prevládajúce rekombinanty," povedal.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 57% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.