Záchrancovia a ničitelia imunity. Ako nám pomáha céčko či očkovanie

Imunita je skutočne fascinujúca vec. A dômyselná. Podobá sa armáde, ktorá je neustále v pozore a preveruje všetko, s čím sa náš organizmus dostane do kontaktu. Predný voj predstavuje lymfatická sústava, ktorej bunky – vojaci – presne vedia, ako sa popasovať s vírusmi či baktériami. Obvykle si pritom pomáhajú zápalom, ktorého dôsledkom býva kašeľ, kýchanie či tečenie z nosa.

Keď dostanem chrípku, zbavím sa jej iba vďaka zápalu,“ potvrdzuje Martin Hrubiško z Alergiologicko-imunologickej ambulancie Onkologického ústavu sv. Alžbety. „Aj horúčka je produktom zápalu, zabíja vírusy. No a keď ma môj imunitný systém, ktorý je nositeľom zápalu, z chrípky vylieči, som ten istý zdravý človek ako pred chrípkou.“

Tajomstvo estrogénu
Je to tak. Bez imunitného systému by sme vo svete plnom baktérií, parazitov či vírusov neprežili. Väčšina z nás sa preto rodí s vysoko výkonnou a funkčnou imunitou, ktorá sa postupne vyvíja. Lenže... „... niektorým vírusom sa napriek tomu darilo prenikať dovnútra našich telesných buniek a stať sa súčasťou ich genómu,“ ako hovorí pre Lidové noviny primár Martin Nouza z Centra klinickej imunológie Praha.

„Iné aj v súčasnosti osídľujú v ,spiacej‘ forme organizmy väčšiny zdravých ľudí. Popri typických nákazlivých ochoreniach, ako je napríklad chrípka, sa podieľajú na vzniku a rozvoji množstva neinfekčných chorôb, napríklad astmy, alergie alebo nádorových ochorení.“

Na to, aby v nás tieto spiace vírusy začali škodlivo pôsobiť, stačí len čiastočné zlyhanie našej imunity. Našťastie, tá sa vyvíja aj časom. Pamätá si infekcie, ktorým čelila, a dokáže s nimi opakovane lepšie bojovať. Imunitnú pamäť vytvára aj očkovanie, ktoré môže zabrániť mnohým infekčným chorobám.
Mimochodom, vedeli ste o tom, že ženy pravdepodobne prichádzajú na svet s lepšou imunitou ako muži?

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.