Liečba závislosti u mladých. Čo zaberá na drogy?

Závislosť je poruchou odmeňovacieho systému mozgu a tí, ktorí ňou trpia, si prechádzajú zmenami myslenia, cítenia a správania. To, aby bola jej liečba účinná, samozrejme, závisí aj od typu drogy i závislého.

Podľa posledných štatistík Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť bolo pred dvomi rokmi na Slovensku vyše 9 percent mladých dospelých vo veku od 15 do 34 rokov závislých od marihuany. Nasledovali extáza, amfetamíny a kokaín. 41 percent ľudí v spomínanom vekovom rozmedzí sa liečilo zo závislosti od amfetamínov, 24 percent od marihuany, o percento menej od heroínu. Zvyšok patril kokaínu a iným drogám.

Ako však má závislý človek zistiť, ktorá liečba je pre neho tá správna? Na Slovensku mu v tom môžu pomôcť predovšetkým centrá pre liečbu drogových závislostí, ktoré poskytujú viacero liečebných programov. Tie sa zameriavajú na problémy s alkoholom, pervitínom, kokaínom, heroínom, marihuanou, liekmi či tabakom, ktoré už dotyční nedokážu zvládnuť sami. Nechýba ani pomoc pre patologických hráčov, teda gamblerov.

Psychoterapia je dôležitá

Ako uvádza bratislavské Centrum pre liečbu drogových závislostí na svojej stránke, jednou z možností je ambulantná liečba. V tomto programe si závislý prejde psychiatrickým a psychologickým vyšetrením, niekoľkokrát do týždňa sa zasta

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.