Liečba závislosti u mladých. Čo zaberá na drogy?

Závislosť je poruchou odmeňovacieho systému mozgu a tí, ktorí ňou trpia, si prechádzajú zmenami myslenia, cítenia a správania. To, aby bola jej liečba účinná, samozrejme, závisí aj od typu drogy i závislého.

Podľa posledných štatistík Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť bolo pred dvomi rokmi na Slovensku vyše 9 percent mladých dospelých vo veku od 15 do 34 rokov závislých od marihuany. Nasledovali extáza, amfetamíny a kokaín. 41 percent ľudí v spomínanom vekovom rozmedzí sa liečilo zo závislosti od amfetamínov, 24 percent od marihuany, o percento menej od heroínu. Zvyšok patril kokaínu a iným drogám.

Ako však má závislý človek zistiť, ktorá liečba je pre neho tá správna? Na Slovensku mu v tom môžu pomôcť predovšetkým centrá pre liečbu drogových závislostí, ktoré poskytujú viacero liečebných programov. Tie sa zameriavajú na problémy s alkoholom, pervitínom, kokaínom, heroínom, marihuanou, liekmi či tabakom, ktoré už dotyční nedokážu zvládnu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.