Rodičia liečbu závislých často sťažujú

78 týždňov. Toľko v ideálnom prípade trvá pobyt v komunitách Ľudovítov a Poloma. Obe sú určené na resocializáciu ľudí – tínedžerov aj dospelých – ktorí sa po základnej liečbe závislosti rozhodli „kopať hlbšie“ a upratať si svoj život od základov.

„Samozrejme, pri deťoch do osemnásť rokov môže byť pobyt u nás nariadený súdom aj ako výchovné opatrenie,“ spresňuje Ľubomír Gábriš, ktorý sa látkovými i nelátkovými závislosťami zoberá prakticky celú svoju kariéru.

Sociálna medicína je základ
Ľudovítov i Poloma na prvý pohľad pripomínajú gazdovstvá. Tri-štyri domy, navôkol len lúky, polia a lesy – a do toho kone, ovce či kozy. Zdanie v podstate neklame. Aktivity dedinského typu a naberanie praktických pracovných zručností sú skutočne pevnou súčasťou denného programu. No zďaleka nie jedinou. Mladí muži a mladé ženy (neraz ešte len deti) sa tu v prvom rade učia porozumieť samým sebe a svojim skutočným potrebám.

Vedenie komunity na čele s Ľubomírom Gábrišom verí, že práve toto je kľúčom k naplnenému životu bez drog: „Liečba závislostí je medzirezortný problém, na čo sa však na Slovensku často zabúda. Nielen jej terapeutický, ale najmä sociálny aspekt. Sociálna psychiatria a celkovo sociálna medicína, ktorá predstavuje prienik medzi sociálnymi zručnosťami a liečbou, je u nás veľmi podceňovaná.“

Resocializačný program v oboch komunitách prechádza piatimi fázami: od takzvanej adaptačnej a motivačnej, cez sebapoznávaciu, fázu zmeny, resocializačnú až po integračnú. Prvé týždne bývajú najťažšie: klienti sú odstrihnutí od kontaktu s rodinou, zakázaný je mobil, aj čítanie akýchkoľvek časopisov či kníh – okrem vyčlenenej literatúry motivačného a duchovného charakteru.

Denný rozvrh pozostáva z práce, cvičenia, kultúrnych aktivít – samozrejme, školy či individuálneho učebného programu – a najmä: z rozhovorov. Individuálne sedenia sa striedajú so skupinovými, každý nováčik zároveň získava sprievodcu z radov služobne starších klientov: takzvaného súrodenca. Vonkajší sve

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.