Rodičia liečbu závislých často sťažujú

78 týždňov. Toľko v ideálnom prípade trvá pobyt v komunitách Ľudovítov a Poloma. Obe sú určené na resocializáciu ľudí – tínedžerov aj dospelých – ktorí sa po základnej liečbe závislosti rozhodli „kopať hlbšie“ a upratať si svoj život od základov.

„Samozrejme, pri deťoch do osemnásť rokov môže byť pobyt u nás nariadený súdom aj ako výchovné opatrenie,“ spresňuje Ľubomír Gábriš, ktorý sa látkovými i nelátkovými závislosťami zoberá prakticky celú svoju kariéru.

Sociálna medicína je základ
Ľudovítov i Poloma na prvý pohľad pripomínajú gazdovstvá. Tri-štyri domy, navôkol len lúky, polia a lesy – a do toho kone, ovce či kozy. Zdanie v podstate neklame. Aktivity dedinského typu a naberanie praktických pracovných zručností sú skutočne pevnou súčasťou denného programu. No zďaleka nie jedinou. Mladí muži a mladé ženy (neraz ešte len deti) sa tu v prvom rade učia porozumieť samým sebe a svoj

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.