Marihuana u mladých vedie. Ako bojuje s drogami náš štát?

Pozreli sme sa na to, akými spôsobmi bojuje s návykovými látkami naša vláda.

Marihuana si podľa štatistík z roku 2016 u mladých ľudí udržiava prvenstvo. Ako problematiku drog rieši štát? Slovenská vláda schválila v júli 2013 v poradí už piatu Národnú protidrogovú stratégiu na roky 2013 – 2020, ktorá má pomáhať prevencii a boju proti drogám.

Hlavnými úlohami tohto politického dokumentu je znížiť dopyt po drogách, závislosť od nich, potlačiť drogovú kriminalitu a nelegálny trh s drogami. Medzi cieľmi nechýba ani lepšie šírenie výsledkov monitorovania či výskumu a ich dôkladné využitie pri tvorbe opatrení. Stratégia chce tiež posilňovať dialóg a spoluprácu v rámci Európskej únie, s tretími krajinami a medzinárodnými organizáciami, čo sa týka znižovania dopytu a ponuky drog.

Rada vlády Slovenskej republiky pre protidrogovú politiku v spolupráci s jej ministerstvami, Národným monitorovacím centrom pre drogy, orgánmi činnými v trestnom konaní či z informácií od občanov v roku 2016 vypracovala jej posúdenie a z toho vytvorila druhý akčný plán na obdobie rokov 2017 až 2020. Po ich úplnom skončení vypracuje komplexné vyhodnotenie vykonávania opatrení stratégie, ktorým odporučí ďalší vývoj protidrogovej politiky na Slovensku.

Na čo prišla stratégia do minulého roku

Slovensko má podľa údajov ministerstva vnútra plne rozvinutý domáci drogový trh, kde sú ponúkané všetky drogy dostupné v krajinách EÚ. Pokračuje tiež trend predaja a konzumácie nových psychoa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.