Kedy je omikron najviac infekčný? Nová štúdia ukazuje, či je kratšia izolácia správny krok

Správu zverejnil online Japonský inštitút infekčných chorôb. Zameral sa na 21 ľudí s covidom spôsobeným variantom omikron. 19 ľudí v štúdii bolo očkovaných a dvaja boli neočkovaní. Štyria boli asymptomatickí a 17 malo mierne príznaky.

Prekvapujúce zistenie o hladine vírusu

Štúdia ukázala, že vrchol vírusovej záťaže sa u nich vyskytoval medzi troma až šiestimi dňami po nástupe symptómov.

Štúdia vyvoláva ďalšie obavy z toho, že napríklad USA skracuje čas samoizolácie pre ľudí na päť dní. Česko ju skrátilo dokonca na štyri dni pre tých, ktorí nemajú príznaky covidu.

​Vedci odobrali 83 respiračných vzoriek od 21 ľudí a zmerali množstvo prítomného vírusu pomocou techniky nazývanej real-time PCR, pričom zistili, že hladiny boli najvyššie medzi troma až šiestimi dňami od diagnózy a po nástupe symptómov.

Je prekvapujúce, že hladiny zostali vysoké takmer u všetkých pacientov medzi siedmimi až deviatimi dňami, pričom niektorí pacienti mali významné hladiny vírusového genetického materiálu detekovateľné aj dva týždne po ich pôvodnej diagnóze.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.