Pijeme prvú ligu. Liečba alkoholizmu musí byť komplexná

Alkohol v žiadnom prípade nemôže byť zdravý a nemôže pozitívne pôsobiť na náš organizmus. Práve naopak, nadmerné pitie vyvoláva aj zhoršuje choroby.

Odborník na závislosti Ľubomír Okruhlica hovorí o približne sedemdesiatich diagnózach, pri ktorých hrá alkohol dôležitú úlohu. A nie je to len cirhóza pečene, ktorá sa považuje za vrchol nadmernej konzumácie alkoholu, ale aj bežnejšie choroby, ako napríklad diabetes druhého typu.

„Alkohol je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie buď priamym činiteľom, to znamená, že tieto choroby priamo spustí, keby človek nepil, tak ich nedostane. Alebo spolupôsobí pri ich vzniku, napríklad pri zvýšenom krvnom tlaku,“ hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. Alkohol je však najmä v Európe dôležitým spoločenským fenoménom. Prípitok nás sprevádza pri oslavách, výročiach, sviatkoch, Okruhlica tvrdí, že Slováci pijú prvú ligu.

„Sociológovia a etnografi si všímajú, že sa to týka celej Európy, ktorá je v porovnaní so zvyškom sveta na špičke kon

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.