Pijeme prvú ligu. Liečba alkoholizmu musí byť komplexná

Alkohol v žiadnom prípade nemôže byť zdravý a nemôže pozitívne pôsobiť na náš organizmus. Práve naopak, nadmerné pitie vyvoláva aj zhoršuje choroby.

Odborník na závislosti Ľubomír Okruhlica hovorí o približne sedemdesiatich diagnózach, pri ktorých hrá alkohol dôležitú úlohu. A nie je to len cirhóza pečene, ktorá sa považuje za vrchol nadmernej konzumácie alkoholu, ale aj bežnejšie choroby, ako napríklad diabetes druhého typu.

„Alkohol je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie buď priamym činiteľom, to znamená, že tieto choroby priamo spustí, keby človek nepil, tak ich nedostane. Alebo spolupôsobí pri ich vzniku, napríklad pri zvýšenom krvnom tlaku,“ hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. Alkohol je však najmä v Európe dôležitým spoločenským fenoménom. Prípitok nás sprevádza pri oslavách, výročiach, sviatkoch, Okruhlica tvrdí, že Slováci pijú prvú ligu.

„Sociológovia a etnografi si všímajú, že sa to týka celej Európy, ktorá je v porovnaní so zvyškom sveta na špičke konzumácie alkoholu. V Latinskej Amerike sa pije asi o polovicu menej. Podobný problém ako Slováci majú Poliaci, Maďari, Bielorusi aj ďalšie európske národy.“

Závislosť nesúvisí s množstvom
Konzumentov alkoholu môžeme rozdeliť do viacerých skupín. Podľa primára Centra pre liečbu drogových závislostí v Banskej Bystrici Martina Somoru človek závislý od alkoholu môže vypiť aj menej ako takzvaný spoločenský pijan, ktorý má zvýšenú toleranciu, čiže, ľudovo povedané, viac znesie.

„Z hľadiska rizík je dôležitejší spôsob pitia, čo znamená, že sa napríklad mení pitie zo spoločenského na tajné, pitie osamote, skrývanie alkoholu a podobne. Súčasne sú však typické spôsoby pitia, napr

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.