Pochybnosti okolo vianočnej klasiky. Kedy je ryba jed a kedy liek

Najnižší výskyt chorôb srdca aj rakoviny. Obyvatelia okolo Stredozemného mora sú výrazne zdravší ako zvyšok sveta. Dôvodom je zrejme strava, ktorá je bohatá na strukoviny, ovocie, zeleninu, kvalitný olivový olej a hlavne ryby.

Diétológovia naprieč západným svetom odporúčajú takzvanú stredomorskú diétu ako ideál životného štýlu. Hlavnú úlohu v jedálničku Španielov, Francúzov či Talianov hrajú ryby. Grilované, pečené, varené, nakladané. Prímorské národy majú vďaka nim dostatok jódu aj omega-3 mastných kyselín, ktoré sú nápomocné v liečbe aj prevencii mnohých ochorení. S rybami to však nie je také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá.

Obojpohlavné ryby

Do pôdy a do vôd sa dostávajú zvyšky liečiv, chemikálií či hormonálnej antikoncepcie. Vedci majú čoraz viac dát, ktoré potvrdzujú, že množstvo z takéhoto odpadu ovplyvňuje aj živé organizmy, hlavne ryby. Česi potvrdili, že najviac sa to týka riek Labe, Vltava, Jihlava, Svratka či Tichá Orlice. Na Slovensku je to vodná nádrž Zemplínska šírava.

„V postihnutých lokalitách sme pozorovali väčší výskyt intersexu (znaky obidvoch pohlaví), abnormalít v pohlavných žľazách, výskyt samčích aj samičích buniek, zmenšenie pohlavných žliaz u samcov a zníženie hladiny hormónonov,“ povedala pre Lidové noviny Klára Hilscherová z centra Recetox Masarykovej univerzite v Brne. Rybiu medzipohlavnosť vedci dokázali v populáciách mreny severnej, pstruha potočného či jalca hlavatého.

Britskí vedci zistili, že v anglických riekach má každá piata ryba transgenderové a obojpohlavné črty. Odborník na potravinárske technológie Slovenskej technickej univerzity Peter Šimko upozorňuje na situáciu na Zemplínskej šírave.

„Tam môžete ryby loviť, ale nesmiete ich jesť, voda je totiž kontaminovaná polychlórovanými bifenylmi. Rybu zo Šíravy by som nikdy nezjedol. Ale rovnako by sme sa mohli pozrieť na ryby zo znečistených vodných tokov. Ekológovia už dlho bijú na poplach a upozorňujú na novácku továreň, ktorá vraj vypúšťa nejaké škodliviny do vôd, v Nitre potom podochnú ryby. Oni sa následne bránia, že s tým nemajú nič spoločné. No takúto rybu by som tiež nevyhľadával. Ak by som bol rybár, tak rieku Nitra určite obídem.“

Na tokoch rieky Laborec a v nádrži Zemplínska šírava sú ryby extrémne kontaminované odpadmi z bývalého podniku Chemko Strážske, ktorý v rokoch 1959 až 1984 vyrábal polychlórové bifenyly. Ryby tieto látky stále akumulujú. Ich koncentrácia stonásobne prekračuje bežné pomery na Slovensku a v Európe. Vráťme sa však k spomínanej obojpohlavnosti rýb. Zrejme nechutia inak ako bežné ryby, no v ľudskom organizme môžu narobiť poriadnu paseku.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.