V týchto časoch vaše telo počas odpočinku spaľuje najviac kalórií

Vaše telo spaľuje kalórie po celý deň, aby vaše orgány fungovali, krv prúdila a pľúca dýchali - nehovoriac o zachovaní stoviek ďalších telesných procesov. Ale štúdia uverejnená v Current Biology odhaľuje, že existujú časy počas dňa, keď je váš metabolizmus veľmi aktívny a časy, kedy klesá.

Výskumníci v bostonskej nemocnici umiestnili sedem dobrovoľníkov do miestnosti bez okien na tri týždne, zhasli svetlá a prebúdzali ich v rôznych časoch, pričom nepretržite merali spotrebu kalórií.

Štúdia odhalila, že spálime o 129 viac kalórií - v pokoji - medzi druhou a ôsmou hodinou poobede v priemere v porovnaní s rannými hodinami od 2:00 do 8:00. Ešte zaujímavejšie je, že telo zrejme uprednostňuje sacharidy ako zdroj energie na začiatku dňa a stáva sa efektívnejším pri spaľovaní tuku neskôr popoludní.

Odborníci si predtým mysleli, že metabolizmus v pokoji sa pohyboval rovnakou frekvenciou po celý čas. Tieto zistenia však naznačujú, že kalórie sa spália a prúdia s prirodzeným rytmom tela, píše sa v tlačovej správe vedúcej štúdie Jeanne Duffyovej.

Zdá sa, že jeden odkaz štúdie je ďalším dôvodom, ako zabrániť jedeniu neskoro v noci. Požiadavky na energiu tela sú také nízke, že je pravdepodobné, že tieto extra kalórie sa premenia na tuk. 

Môžu sa vyskytnúť dôsledky najlepších časov na konzumáciu niektorých druhov potravín - napríklad viac bielkovín a zdravých tukov v popoludňajších hodinách - ale je potrebný ďalší výskum, než ktokoľvek môže vyniesť pevné odporúčania.

Možno najdôležitejšou lekciou je, že ľudia by mali dodržiavať pravidelný program stravovania. Nepravidelný spôsob stravovania môže rozhodiť rytmus tela, potlačiť metabolizmus a viesť k väčšej hmotnosti.