Zlaté rybky sa naučili šoférovať. Pozrite sa, ide im to nečakane dobre

Na univerzite zostrojili robotické vozidlo s vodnou nádržou vybavené technológiou LIDAR, ktorá meria vzdialenosť z výpočtu šírenia pulzu laserového lúča odrazeného od cieľového objektu. Počítač, kamera, elektrické motorky a prispôsobivé kolesá rybke umožňujú kontrolovať smer pohybu.

„Na naše prekvapenie sa rybky nemuseli ovládanie toho vozidla učiť dlho. Spočiatku sú zmätené, nevedia, čo sa deje, ale veľmi rýchlo si uvedomia súvislosť svojho pohybu s pohybom vozidla,“ povedal Šakar Givon, ktorý sa na výskume podieľal.

Do výskumu bolo zapojených šesť karasov zlatých a každý prešiel desiatimi „lekciami v šoférovaní“. Vždy, keď sa niektorému podarilo dôjsť s vozidlom k cieľu, čakala ho odmena v podobe potravy.

Ukázalo sa, že určité karasy sú lepší šoféri ako iní. „Niektoré si viedli výborne, iné síce vozidlo dokázali kontrolovať, ale v šoférovaní sa nevyznamenali,“ povedal profesor biológie Ronen Segev.

Zistenia, že ryba dokáže navigovať mimo svojho prirodzeného vodného prostredia, by mohlo rozšíriť vedecké poznatky o navigačných schopnostiach zvierat, domnievajú sa vedci.

„My ľudia sa domnievame, že sme veľmi výnimoční, a mnohí z nás ryby považujú za primitívne, ale to nie je správne. Sú to veľmi dôležití malí tvorovia,“ povedal Segev.