Omikron má vyšší asymptomatický prenos, ukazujú výskumy z Južnej Afriky

Štúdie – jedna z nich sa uskutočnila, keď minulý mesiac v Juhoafrickej republike prudko narastali infekcie omikronu, a ďalšia, ktorá približne v rovnakom čase prebrala vzorky účastníkov – zistili, že oveľa väčší počet ľudí bol pozitívne testovaných na koronavírus, ale nevykazovali príznaky v porovnaní s predchádzajúcimi štúdiami.

V štúdii, ktorá hodnotila účinnosť vakcíny Moderna u ľudí žijúcich s HIV, 31 percent z 230 účastníkov podstupujúcich skríning malo pozitívny výsledok, pričom všetkých 56 vzoriek dostupných na sekvenčnú analýzu bolo overených ako omikron.

"To je v ostrom kontraste s mierou pozitivity pred omikronom, ktorá sa pohybovala od menej ako jedného percenta do 2,4 percenta," uviedli podľa agentúry Reuters vedci vo vyhlásení.

V podskupine štúdie, ktorá zase hodnotila účinnosť vakcíny od Johnson & Johnson, sa priemerná miera asymptomatického prenosu zvýšila na 16 percent počas obdobia omikronu z 2,6 percenta počas epidémií beta a delta.

"Štúdia zahŕňala 577 predtým očkovaných jedincov s výsledkami naznačujúcimi vysokú mieru prenosu dokonca aj u tých, o ktorých je známe, že sú očkovaní," uviedli vedci.

Dodali, že vyššia miera asymptomatického prenosu je pravdepodobne hlavným faktorom rýchleho a rozsiahleho šírenia variantu, dokonca aj medzi populáciami s predchádzajúcimi vysokými mierami infekcie koronavírusom.

Južná Afrika zažila prudký nárast infekcií od konca novembra, v čase, keď jej vedci upozornili svet na omikron. Nové prípady však odvtedy ustúpili a prvé náznaky naznačujú, že vlna bola poznačená menej závažným ochorením ako tie predchádzajúce.