Funguje omikron ako prirodzená vakcína? Odborníci hovoria o konci pandémie aj stratách na životoch

Podľa riaditeľa brnianskeho laboratória Elisabeth Pharmacon Omara Šerého na omikron očkovanie zaberá menej a vôbec nebráni jeho šíreniu. Obmedzovanie neočkovaných a covid pas tak podľa neho stráca zmysel.

Nádej do budúcnosti

Výhodou by však mohol byť fakt, že prekonanie omikronu môže chrániť proti ostatným variantom, čo v kontexte toho, že je nový variant menej nebezpečný, môže dávať nádej do budúcnosti.

Podobného názoru je aj český imunológ Vojtech Thon. „V súčasnej dobe sa nikto variantu omikron nevyhne. Získal schopnosť rýchlo sa šíriť, ale rezignoval na vytváranie fúzie buniek,“ uviedol v rozhovore pre CNN Prima News.

Podľa štúdií sú však ľudia zaočkovaní treťou dávkou proti hospitalizácii aj v prípade omikronu chránení z viac ako 80 percent. To uvádza na svojom twitteri aj imunológ Zdeněk Hel.

V prípade prekonania len dvoch dávok vakcíny je ale ochrana výrazne oslabená a proti samotnému nakazeniu nechráni takmer vôbec.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 62% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.