Gén obezity. Ako vplýva dedičnosť na našu váhu

Práve v tomto povianočnom období sa na nás sypú a ešte aj budú sypať rôzne „zaručené“, ako sa rýchlo, efektívne a hlavne navždy zbaviť nadbytočných kilogramov. Nevieme, ako bude fungovať tá vaša diéta, no s istotou už teraz môžeme zdôrazniť, že to nebude ani zázračne, ani superrýchlo a určite nie jednoducho. S obezitou a následným chudnutím je to totiž veľmi zložité.

Nová epidémia. Zabijak číslo jeden. Viac ako polovica občanov Európskej únie má nadváhu, približne tretina je na hranici obezity, 15,9 percenta je obéznych. A čím sú ľudia starší, tým je to horšie. Slovensko v tomto porovnaní vôbec nedopadlo dobre. Približne každý šiesty Slovák je obézny. S pribúdajúcim vekom sa na nás lepia aj kilá. Najhoršie sú na tom starší ľudia, v kategórii 65- až 74-ročných je obézny približne každý tretí. Asi nebude žiadnou novinkou, keď zdôrazníme, že kilá navyše nám spôsobujú aj nemalé problémy. Majú vplyv na cukrovku, ochorenia ciev a srdca a, samozrejme, na rakovinu.

Dôsledky nadhmotnosti a obezity v Európe sú neúprosné. Počet obéznych sa od roku 1980 v mnohých európskych krajinách strojnásobil. Tento nárast sprevádza aj viac chronických neprenosných ochorení. Posledné odhady hovoria, že v Únii umiera ročne 2,8 milióna ľudí v dôsledku príčin, ktoré súvisia s nadhmotnosťou a obezitou.

Obezita urýchľuje pubertu
Napriek týmto alarmujúcim štatistikám, za lekárom s obezitou zájde iba minimum ľudí. Obezitológ 2. lekárskej fakulty Karlovej univerzity v Prahe Zlatko Marinov je presvedčený, že väčšina populácie trpí obezitogénnou slepotou. „Fenomén obezity je už taký rozsiahly, že ho vytesňujeme. Na ulici sa za niekým obéznym neotočíme, pretože je to denným štandardom. Stačí sa pozrieť na detské firmy, ktoré sa dnes točia a na filmy spred 30 rokov, keď sa u nás epidémia obezity rozbiehala. Napríklad film Metráček o dievčati, pre ktoré je nadváha traumou. Všetci okolo nej boli štíhli, no dnes by malo toto dievča normálnu pouličnú hmotnosť.“

Marinov tvrdí, že obezita skracuje detstvo a urýchľuje nástup puberty približne o jeden rok. „Tukové tkanivo je najväčším endokrinologickým orgánom v tele, ktorý produkuje celý rad hormónov. Pri deťoch priveľa tuku urýchľuje ich rast. Spúšťačom puberty v kritickom období, to znamená medzi siedmym a deviatym rokom, je pomer až štyridsať percent tuku v organizme. Len čo ho dieťa dosiahne, organizmus rozbieha pubertu.“ Dievčatá majú skôr menštruáciu a pri chlapcoch je to ešte nebezpečnejšie.

„Tukové tkanivá na začiatku puberty zachytávajú testosterón a degradujú ho na estrogén. Chlapcom nerastú fúzy a nehrubne hlas, ale rastú im prsia. Nevyzerajú ani ako chlapci, ani ako dievčatá, sú guľatí a svojím spôsobom amorfní,“ tvrdí v rozhovore pre iDNES.cz Marinov. „Ak sa puberta začne o rok skôr, znižuje približne centimeter z konečnej výšky človeka. Hormóny, ktoré sa začnú produkovať, zablokujú v kostiach rastové zóny a deti rastú do šírky, ale už nie do výšky. Kvôli epidémii obezity bude súčasná generácia menšia ako tá predchádzajúca. To sa v novodobej histórii ešte nikdy nestalo.“

Aby sme boli konkrétni, tak súčasní 18-roční chlapci sú asi o 9 centimetrov vyšší a o 7,7 kilogramu ťažší ako ich rovesníci v roku 1951. Výskyt detskej obezity sa za roky 2001 až 2011 zdvojnásobil. Medzi 10- až 12-ročnými chlapcami je každý dosahuje 10 percent, nadmernú hmotnosť má každý štvrtý chlapec v tejto vekovej kategórii. Britskí vedci z University College of London sledovali štyri roky vyše 6-tisíc detí vo veku od 11 do 15 rokov. Zistili, že ak je 11-ročné dieťa obézne, ostane také po celý život. „Obezita v 11. roku života je podľa našich sledovaní už fixovaná a len veľmi ťažko sa jej deti neskôr zbavia,“ tvrdí vedúca štúdie profesorka Jane Warleová.

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.