Vedci analyzovali Jamesa Bonda. Slávny agent bol podľa nich alkoholik a mal by sa ísť liečiť

Popíja ich pri každej príležitostí a tým ohrozuje svoje zdravie. K tomuto záveru dospeli vedci, ktorí analyzovali jeho správanie v 24 filmoch, píše taliansky denník La Repubblica.

Medzi prenasledovaním a explóziami, intrigami a pokusmi o otravu jedom agent tajných služieb príliš pije alkohol. Ak sa kritickým okom pozrieme na viac ako 60 rokov jeho účinkovania vo filmoch, od roku 1962 do roku 2015, okamžite si všimneme, že agent je neustále pripitý. 

Nerobí nič iné, iba pije alkohol. A to sám alebo v spoločnosti, v každú dennú hodinu. Pri niektorých príležitostiach dokonca vypije toľko koktejlov, že priamo prekračuje množstvo alkoholu, ktoré dokáže tolerovať ľudské telo. 

Vedci z Otago university tvrdia, že s ohľadom na obsah alkoholu v nápojoch a k intenzite, akou ich pije, dosiahol vrchol na úrovni 6,1 promile alkoholu v krvi. To je úroveň, ktorá by bola pre mnohých z nás smrteľná. 

Nejde pritom iba o problém množstva vypitého alkoholu. Treba tiež zvážiť riziko, ktorému sa James Bond vystavuje pri svojich akciách. Púšťa sa do nich totiž okamžite potom, čo sa napil. 

Po popíjaní v bare sa agent nebojí sadnúť za volant, naháňať nepriateľov alebo pred nimi unikať, prípadne sa miluje so ženami. A vedľa postele má vždy zbraň. Skrátka, náš hrdina je jednoznačne alkoholik. Vedci navrhujú, aby sa išiel liečiť. 

​Problém s nadmernou konzumáciou alkoholu sa nevhýba ani Taliansku. Podľa talianskeho ministerstva zdravotníctva sa v roku 2017 znížila obvyklá spotreba alkoholu počas jedla, no údaje o tom, ako sa alkohol pije bez deň, sú znepokojivé. Predovšetkým, ak ide o mladých ľudí.

La Reppublica pripomína, že v roku 2014 príležitostne konzumovalo alkohol 27 percent Talianov. V roku 2016 to bolo už o dve percentá viac. Ľudia sa opíjali hlavne koncom týždňa. 17 percent boli mladí ľudia vo veku medzi 18 až 24 rokov. 

Podľa štatistických údajov v roku 2017 tvrdilo 65,4 percenta Talianov, že pravidelne pije alkoholické nápoje. Vedľajšími účinkami alkoholu sú najviac postihnutí mladí od 16 do 17 rokov a starí ľudia od 65 do 75 rokov. Najväčšie riziko úmrtia hrozí mužom. 

Zmena zvykov v popíjaní alkoholických nápojov sa týka najmä zmien preferencií. Medzi najobľúbenejší alkohol už nepatrí iba víno a pivo, ale aj nápoje s vysokým obsahom alkoholu, likéry a aperitívy.