Glyfosát zvyšuje riziko rakoviny o 41 percent. Obavy sú namieste, hovorí autorka štúdie

Až o 41 percent môže chemikália podľa novej rozsiahlej analýzy zvýšiť riziko vzniku Non-Hodgkinovho lymfómu (NHL), rakoviny lymfatických uzlín, uvádzajú Lidovky.cz

Tím piatich amerických vedcov tvrdí, že dôkazy jasne poukazujú na súvislosť medzi pôsobením herbicídu a spomínaným typom rakoviny. Napriek tomu si myslia, že by sa presné čísla mali interpretovať opatrne, píše The Guardian.

Nebezpečný a zároveň svetovo najrozšírenejší herbicíd sa hojne používa v poľnohospodárstve pre ľahšie vysušenie porastu pred zberom či odstránenie buriny.

"Štúdia prináša silnejšie argumenty pre existenciu zvýšeného rizika vzniku NHL pri vystavovaní sa glyfosátu než predchádzajúce štúdie. Z hľadiska zdravia našej populácie sú reálne obavy namieste," povedala spoluautorka štúdie Lianne Sheppard, profesorka z katedry Environmentálnych a zdravotníckych vied.

Analýza tak prispieva do celosvetovej debaty, ktorá sa o téme dlhodobo vedie a rozporom tvrdenia Agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA). Tá tvrdí, že glyfosát karcinogénny nie je.

​Už v roku 2015 však Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila Roundup medzi pravdepodobné karcinogény.

Tisíce žalôb na najväčšieho producenta Roundup
V januári tohto roka vyšlo najavo, že rozhodnutie Európskej komisie z decembra 2017 o predĺžení licencie na plošné používanie glyfosátu na ďalších päť rokov, bolo založené na plagiáte americkej biochemickej spoločnosti Monsanto.

Práve tá je jedným z najväčších producentov fosfátových herbicídov. V súčasnosti Monsanto, ktorého vlastníkom je nemecký koncern Bayer AG, čelí v USA viac ako 9-tisícom žalôb.