Tmavý prúžok na nechte môže signalizovať rakovinu

Keď sa hovorí o rakovine kože, pravdepodobne myslíte na kontrolu znamienok. Ale vedeli ste, že aj vaše nechty môžu odhaliť príznak melanómu?

Manikérka Jean Skinnerová mala podľa Reader´s Digest skúsenosti z prvej ruky, čo sa týka zachytenia tohto tajného príznaku. "Pred pár týždňami som mala klientku na lakovanie nechtov," napísala v príspevku z augusta 2017 na Facebooku. "Na nechte mala tmavý vertikálny prúžok. Hneď ako sa posadila, ako povedala: Potrebujem dosť tmavú farbu, aby som zakryla ten prúžok."

Iné salóny špekulovali, že záhadná čiara môže byť spôsobená nedostatkom vápnika alebo podivným dedičným znamienkom. Ale Skinnerová okamžite povedala zákazníčke, že tmavá čiara je pravdepodobne málo známym príznakom melanómu.

Zdroj: Melanoma Foundation

​Subungválny melanóm (známy tiež ako melanóm nechtov) je rakovina kože, ktorá sa vyskytuje pod nechtom. Ovplyvňuje 0,7 až 3,5 percenta ľudí s melanómom. Je vzácny, ale podľa Americkej akadémie dermatológie je dôležité vedieť o jeho výstražnom znamení: tmavom čiernom alebo hnedom pruhu cez necht na nohe alebo ruke.

Bohužiaľ, Skinnerovej odhad bol správny - a prognóza nebola dobrá. Klientka jej neskôr povedala, že má agresívny melanóm, ktorý sa rozšíril do lymfatických uzlín.

Čierny pruh nie je jediným príznakom rakoviny kože, ktorý by sa mohol skrývať pod nechtom. Medzi ďalšie príznaky melanómu nechtov patrí tmavá koža okolo nechtu, krv, hnis a rozštiepenie nechtov. Skorá diagnóza môže byť rozhodujúca, preto ihneď navštívte svojho lekára, ak si všimnete tmavý prúžok pod nechtami alebo iné podozrivé príznaky.