Sezónna únava môže mať neblahý vplyv na náš život

Pokiaľ ide o prechodnú, takzvanú jarnú únavu, treba na ňu reagovať, pretože pokles výkonnosti vyvoláva nervozitu, nepokoj, nespavosť, migrény, bolesti svalov, poruchy pozornosti a pamäti a niekedy tiež poruchy trávenia. Navyše pri nej pozorujeme pokles lymfocytov v krvi. Výsledkom toho všetkého býva zvýšená náchylnosť k infekciám, píše francúzsky týždenník Le Express.

Našťastie existujú prírodné a účinné prostriedky, ktoré nám vrátia vitalitu. Podobne ako automobil, tak i naše telo potrebuje palivo, aby mohlo fungovať. Výživa je teda hlavným zdrojom energie.

Prednosť by sme mali dávať ovociu ako sú čierne ríbezle, čučoriedky, grapefruit, kivi a pomaranč, a zelenine ako je kapusta, špenát, reďkovky a tekvica. A tiež hubám. Vrelo sú odporúčané orechy všetkého druhu, rovnako ako čokoláda a čaj.

Ak sa človek nedokáže zaobísť bez mäsa, je dobré riadiť sa nasledujúcimi pravidlami: vyberať si chudé a biele mäso a na čas zabudnúť na omáčky. Odporúča sa obmedziť spotrebu mäsa na trikrát až štyrikrát týždenne. Vhodné sú naopak ryby, pretože sú bohaté na železo a aminokyseliny.

Odporúča sa vyhýbať tučným jedlám, ktoré organizmus spomaľujú. Jedlo je lepšie upravovať na grile či v pare. Niektoré rastliny možno pripravovať ako odvar alebo nálev. Medzi odporúčané patrí zázvor - kúsok sa ho odreže, nakrája na jemné plátky a nechá sa desať minút v teplej vode. Túto porciu energie sa odporúča dávať si ráno, aby človek začal deň v plnej sile.

Účinky zázvoru sa tisíce rokov využívajú proti únave a tiež Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ho odporúča ako liek proti únave. Divoko rastúci zázvor patrí medzi ohrozené druhy a je stále ťažšie si kvalitné odnože obstarať. Je tiež potrebné vedieť, že čím je zázvor starší (viac ako šesť rokov), tým je účinnejší. Kúpiť sa dá v lekárni alebo v obchode s biopotravinami.

Nápoje, ktoré 'nakopnú'
Ak únavu sprevádzajú problémy s trávením, je možné variť si odvar z rozmarínu. Táto rastlina zo Stredomoria obsahuje eukalyptol, chemickú zlúčeninu, ktorá nielen zvyšuje intelektuálnu výkonnosť, ale tiež bojuje proti únave.

V prípade nervového vyčerpania si zvoľte majoránku. Môžete zohriať šálku mlieka s čerstvým lístkom majoránky a uviesť všetko do varu. Nechajte chvíľu lúhovať a pridajte kávovú lyžičku medu. A je hotovo.

Ako vidíte, niektoré rastliny nás môžu "nakopnúť". Môžete ich tiež použiť v kúpeli. V tomto prípade sa hovorí o liečivom kúpeli. Nechajte tiecť do vane vodu s teplotou 37 až 38 stupňov Celzia a medzitým si pripravte misku, do ktorej vložíte čerstvé bylinky pôsobiace ako stimulanty: bazalku, mätu, bobkový list, šalviu, tymián či ihličie. Pridajte liter vriacej vody a nechajte lúhovať. Všetko preceďte a vlejte do svojho kúpeľa. Teraz si môžete vychutnávať chvíle uvoľnenia.