Strata hmotnosti môže zvrátiť cukrovku 2. typu, tvrdí štúdia

Nová štúdia založená na dlhodobých výsledkoch vychádza zo skoršej práce, ktorá naznačuje, že úbytok hmotnosti je jedným z kľúčových riešení a ponúka viac času na vysadenie liekov, než sa pôvodne predpokladalo.

Počet ľudí s cukrovku 2. typu prudko stúpol v dôsledku epidémie obezity po celom svete. Spôsobuje nekontrolované hladiny cukru, ktoré môžu viesť k závažným komplikáciám, ako sú amputácie, zrakové problémy a srdcové ochorenia.

Nová štúdia však ukazuje, že táto choroba nemusí byť doživotná, hovoria vedci. „Tieto výsledky nakoniec stiahnu oponu na éru cukrovky 2. typu ako nevyhnutne progresívneho ochorenia,“ uviedol jeden z autorov štúdie, profesor Roy Taylor z Newcastle University. „Teraz chápeme biologickú povahu tejto zvrátiteľnej choroby. Avšak každý v remisii musí vedieť, že podľa doterajších dôkazov sa mu cukrovka 2. typu vráti, ak znovu priberie,“ povedal.

64 percent bez ochorenia

Vedci v štúdii nasadili 149 ľuďom zo Škótska a z oblasti Tyneside v Anglicku 12- až 30-týždňovú nízkokalorickú diétu tvorenú z koktailov a nápojov s celkovým obsahom 800 kalórií denne, ktorá im pomohla s chudnutím. Potom v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov prešli opäť na konzumáciu pevnej stravy. Účastníci štúdie sa kvôli udržaniu svojho zdravia raz do mesiaca stretli so zdravotnou sestrou alebo s dietológom a mali možnosť „záchranného“ plánu vrátane opätovného konzumovania tekutej stravy, ak sa im zvýšila hmotnosť.

Po roku sa 69 z nich, teda 46 percent, dostalo do remisie v porovnaní s iba štyrmi percentami ľudí, ktorí dostávali štandardnú liečbu vrátane tabletiek. A po dvoch rokoch 53 z nich, čo bolo 36 percent, zostalo mimo liečby a v remisii, uvádza publikácia v časopise Lancet Diabetes & Endocrinology. Remisia je úzko spojená so stratou hmotnosti. Väčšina z účastníkov, čo bolo 64 percent, ktorí schudli viac ako 10 kilogramov, boli aj po dvoch rokoch bez ochorenia.

Ale doktorka Nicola Guessová z King's College v Londýne povedala, že nejde len o váhu. „Cukrovka sa vrátila 16 percentám ľudí, ktorí za dva roky zhodili 15 a viac kilogramov. Je potrebný ďalší výskum, aby sme pochopili, prečo je to tak. Je možné, že títo ľudia mali cukrovku dlhšie, kým schudli, alebo mohlo ísť o diétne alebo genetické faktory, ktoré k tomu prispeli.“

Zvrat je možný

Ako sa očakávalo, účastníci znovu trochu pribrali medzi prvým a druhým rokom. Avšak pacienti v remisii po jednom roku, ktorí v nej zostali, mali väčšiu priemernú stratu hmotnosti ako tí, ktorí v nej nezostali. Remisia sa definovala u tých účastníkov, ktorí mali dlhodobé hladiny glukózy v krvi menšie ako 48 mmol/mol bez toho, aby museli používať akékoľvek lieky na diabetes 2. typu.

„Cukrovkári a zdravotnícki pracovníci nám povedali, že ich najvyššou prioritou v oblasti výskumu je: Môže sa táto choroba zvrátiť alebo vyliečiť? Teraz môžeme povedať, že čo sa týka zvratu, tak áno. Musíme sa zamerať na pomoc ľuďom, aby si udržali stratu hmotnosti a zostali v doživotnej remisii,“ povedal profesor Mike Lean z Glasgow University, ktorý viedol štúdiu spolu s Taylorom.