Vedci si myslia, že konečne odhalili identitu Jacka Rozparovača

Forenzné vyšetrovanie, ktoré uverejnil Journal of Forensic Sciences, identifikovalo vraha známeho pod prezývkou Jack Rozparovač ako 23-ročného Aarona Kosminskeho. Tento poľský holič bol v tej dobe hlavným podozrivým. 

Kosminského označili za podozrivého pred vyše sto rokmi a následne aj v knihe Russella Edwardsa z roku 2014, ktorý Rozparovača skúmal. 

Predpokladá sa, že Jack Rozparovač zabil najmenej päť žien v londýnskej štvrti Whitechapel v období od augusta do novembra 1888. Výskumníci Jari Louhelainen a David Miller teraz podľa časopisu Science urobili genetické testy na hodvábnom šále s krvou a semenom, ktoré vyšetrovatelia našli vedľa tela štvrtej obete vraha, Catherine Eddowesovej.

„Podľa našich vedomostí je to doteraz najpokrokovejšia štúdia týkajúca sa tohto prípadu,“ uviedli autori štúdie.

Výskumníci porovnávali fragmenty mitochondriálnej DNA so vzorkami žijúcich príbuzných Eddowesovej a Kosminskiho a zistili, že sa zhodujú s tými, ktoré mali Kosminskiho príbuzní. Štúdia tiež obsahuje analýzu vzhľadu vraha, ktorá naznačuje, že vrah mal hnedé vlasy a hnedé oči.

Zistenia štúdie nemusia uspokojiť ďalších expertov na Rozparovača, ktorí hovoria, že šál bol v priebehu rokov kontaminovaný. Šál dal Louhelainenovi Edwards, autor knihy "Naming Jack the Ripper", ktorý ho kúpil na aukcii v roku 2007.

"Mám jediný forenzný dôkaz v celej histórii prípadu," povedal v novinách v roku 2014. "Strávil som na tom 14 rokov a definitívne sme vyriešili záhadu toho, kto bol Jack Rozparovač. "