Strašidelná pravda o vôni nového auta. Je toxická, varuje expert

Vedci neprišli na to, prečo každý tak veľmi miluje vôňu nového auta. Ale táto vôňa je v skutočnosti toxická a môže vám uškodiť, píše server Reader´s Digest.

Podľa kontrolóra na mikrobiálnu bezpečnosť Roberta Weitza je vôňa nového auta, ktorú cítite, vlastne tvorená prchavými organickými zlúčeninami. Nový zápach z auta sa objavuje, keď sa rôzne materiály, ktoré tvoria vaše auto, "odplyňujú" a uvoľňujú tieto zlúčeniny. Je to jedna z vecí, ktoré vám predajcovia áut nepovedia.

Medzi materiály používané v interiéri nového automobilu patria polyuretán alebo polyester a rôzne farby, plasty a tesniace materiály. Molekuly prchavých organických zlúčenín uvoľnené z týchto materiálov sa nakoniec odparia, ale na začiatku sú pre človeka, najmä v uzavretom priestore, veľmi škodlivé.

„Existuje mnoho prchavých organických zlúčenín, ktoré spôsobujú rakovinu a väčšina vyvoláva symptómy u mnohých jedincov, vrátane respiračných problémov, bolestí hlavy a kĺbov či svalov. Na nás všetkých majú rôzne účinky,“ hovorí Weitz.

Vôňa nového auta po čase vyprchá a zároveň s ňou aj prchavé organické zlúčeniny, ale v teplých dňoch materiály sa môžu začať znova "odplyňovať". Jedným zo spôsobov, ako bojovať s týmto problémom, je nechať otvorené okná, keď je to možné a nevdychovať po celý čas tak zhlboka, keď budete v novom aute.