Hrozba pre srdce a pamäť. Kliešte sa zobudili mimoriadne skoro

"Prvý februárový týždeň sme prekvapujúco zaznamenali výskyt kliešťa obyčajného, ktorý sa bežne prebúdza koncom marca. Začiatok jeho sezóny signalizujú rozvíjajúce sa bahniatka," uvádza riaditeľ Parazitologického ústavu SAV v Košiciach Branislav Peťko. Predpokladá sa, že sezóna kliešťov sa už začala aj v horských oblastiach do nadmorskej výšky okolo 800 metrov.

Najprv len ako chrípka

Infikované kliešte prenášajú na človeka nepríjemné choroby. Jednou z nich je lymská borelióza, ktorá môže postihnúť rôzne orgány a spôsobiť dlhotrvajúce, dokonca doživotné ťažkosti so srdcom, s kĺbmi a s nervovým systémom. Rozšírená je po celom Slovensku, ale najčastejšie sa objavuje v ohniskách ďalšej choroby prenášanej kliešťami – encefalitídy.

Tá sa prejavuje ako chrípka, nakazeného bolí celé telo a má horúčky. Potom na nejaký čas odznie, lenže onedlho udrie znova. Postihne centrálny nervový systém, človek je dezorientovaný, má silné bolesti hlavy a poruchy vedomia či pamäti. Choroba ho vyradí z aktívneho života na celé mesiace. Mnoho ľudí sa z nej nikdy úplne nevyliečia, nie sú schopní spať a sústrediť sa, uvádza iDNES.cz.

Najvýznamnejšie ohnisko kliešťovej encefalitídy je dlhodobo na strednom Považí, od Žiliny po Trenčín, v posledných piatich až desiatich rokoch vzniklo jedno aktívne aj na strednom Pohroní. Počet mierne narastá v severných okresoch Slovenska a v južných, naopak, klesá. Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) bolo v minulom roku na našom území hlásených 157 ochorení na encefalitídu.

Na rozdiel od lymskej boreliózy sa proti encefalitíde dá zaočkovať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 61% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.