Objavili dokonalo zachované fosílie. Môže ísť o prvé obete asteroidu, ktorý vyhubil dinosaurov

Dokument vyšiel v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences a vedci vyjadrujú opatrné nadšenie, píše New Scientist.

Masové vyhynutie dinosaurov nastalo pred 66 miliónmi rokov. Zdá sa, že hlavnou príčinou bol 10 kilometrov široký asteroid, ktorý narazil do miesta, kde je teraz Chicxulub na polostrove Yucatán v Mexiku. Okamžitý výbuch bol ničivý, ale viedol aj k niekoľkým rokom chladného počasia, pretože do vzduchu sa dostalo toľko prachu, že blokovalo slnečné svetlo. Na území dnešnej Indie však boli aj obrovské sopečné erupcie, ktoré tiež mohli prispieť k vyhynutiu.

Pád asteroidu by spôsobil silné vibrácie, ktoré by prechádzali Zemou, čo by spôsobilo rozsiahle zemetrasenia. Fosílne ložisko v centre dopadu zachováva miesto rieky, ktorá by zažila bleskovú povodeň, keď voda vplávala do vnútrozemia. Ide o zmes bahna a piesku, ktorá obsahuje zbierku fosílnych rýb a iných organizmov. 

Miesto prvýkrát preskúmal paleontológ Robert DePalmou v roku 2012 po tom, ako ho našiel súkromný zberateľ v Severnej Dakote. Nasledujúci rok kontaktoval DePalmou novinára z časopisu New Yorker, ktorý na príbehu pracoval niekoľko rokov a minulý týždeň ho zverejnil. 

Teoreticky je možné, že toto miesto nemá žiadnu väzbu na dopad asteroidu - povodne sa dejú stále. Tím však má niekoľko dôkazov, ktoré ho spájajú s dopadom asteroidu. Sedimenty sú plné tektitov - drobných kúskov prírodného skla, ktoré sa tvoria pri dopadoch meteoritu. Tektity sa zhodujú s meteoritom Chicxulub na chemickej úrovni. Mnohé ryby majú tektity v žiabrach, čo naznačuje, že tektity plávajú vo vode. Nakoniec je ložisko zakončené výraznou horninou, o ktorej je známe, že označuje udalosť vyhynutia.

"Geologický výklad sa mi zdá veľmi dôveryhodný a fosílie rýb zaznamenávajú katastrofickú udalosť na mieste alebo blízko dopadu asteroidu. Som veľmi nadšený z tohto objavu," hovorí Stephen Brusatte z univerzity v Edinburghu.