Margarín vs. maslo. Čo je lepšie na srdce a čo na cholesterol?

Margarín si nechal roku 1869 patentovať francúzsky chemik Hippolyte Mege-Mouries, ktorý vyslyšal výzvu cisára Napoleona III., synovca slávneho Napoleona Bonaparta. Vládca vyzval vedcov, aby pre chudobné vrstvy a armádu vymysleli lacnejšiu alternatívu masla, opisujú Lidovky.cz

Mege-Mouries sa dal do práce a prišiel s náhradou vyrobenou z hovädzieho loja a trošky odstredeného mlieka, ktorú nazval hovädzí loj, čo bola zloženina gréckych výrazov pre olej a perleť, ktorú svojím vzhľadom jeho vynález pripomínal. Novinka sa však neujala, a tak svoj patent o dva roky neskôr predal.

Ale to nemal robiť, lebo obľuba margarínu práve začala stúpať. V roku, keď sa vynálezu zbavil, rozbehla v Nemecku prevádzku prvá fabrika na margarín. Produkciu zahájili aj v Spojených štátoch a boom bol na svete, avšak Mege-Mouries z neho už nič nemal a v roku 1880 zomrel chudobný v Paríži.

To už však jeho vynález žil vlastným životom. V roku 1871 ho vylepšil istý Henry W. Bradly z amerického štátu New York, ktorý si patentoval margarín vyrobený zo zmesi rastlinného a živočíšneho tuku. Jeho úspech bol taký, že za oceánom spôsobil prvý boj margarínu s maslom. Tamojší farmári sa novinky tak zľakli, že presadili zákony uvaľujúce na margarín vysoké dane. Maslo prvý stret vyhralo.

Dlho sa však z víťazstva netešilo. Dane boli po pár rokoch zrušené a margarín sa dočkal ďalších vylepšení. Začiatkom 20. storočia vedci objavili proces hydrorafinácie, s ktorého pomocou sa im podarilo premeniť rastlinné tekuté tuky na pevné tuky. Mohli tak v margaríne ľahko nahradiť tie živočíšne. A zlepšovák prišiel práve včas, lebo udrela hospodárska kríza a vzápätí potom 2. svetová vojna. Mäsa a živočíšnych tukov nebolo nazvyš a svet s radosťou siahol po margaríne.

Nasledujúce desaťročia poznamenalo neustále preťahovanie o to, čo je lepšie: či maslo, či margarín. S rozvojom chladničiek ľudia siahali radšej po náhradke, pretože s ňou sa dalo ihneď nakladať. Potom ocenili tiež to, že sa ukázala ako zdravšia alternatíva masla, pochádzajúceho z živočíšnych tukov, ktoré prispievajú ku zvýšenej hladine cholesterolu. Lenže potom sa zase ukázalo, že margarín obsahuje trans mastné kyseliny, vznikajúce pri hydrogenácii, ktoré tiež zvyšujú cholesterol.

Čo na to teda slávna americká klinika Mayo? Margarín je zdravší na srdce, píše sa na jej webe. Ale len taký, ktorý neobsahuje trans mastné kyseliny, takže ľudia majú v obchode pozorne vyberať.