Jedzte a schudnite. Ako si znížiť váhu bez diét

Keď sa na dlhoročných expertov v oblasti chudnutia obrátite s otázkou, čo považujú za najnebezpečnejší blud týkajúci sa nadváhy, odpovedajú prakticky unisono: diéty ako také. V situácii, keď každý druhý vôkol nás práve „fičí“ na akejsi diétnej novinke (a často i s viditeľnými výsledkami), to znie prinajmenšom prehnane. Tak trochu pateticky, či dokonca fanaticky. Žeby sa medzi všetkými tými metódami nenašla jediná, čo by aspoň trochu fungovala? Nuž, našla. Problémom je však práve ono „trochu“.

Bieda večných „dietárok“
V skutočnosti je na svete mnoho diét, počas ktorých väčšina ľudí nejaké to kilo schudne. Fór spočíva v tom, že žiadna z nich vám nezaručí trvalejší efekt. Práve naopak.

Karolína Hlavatá, dietologička z OB Kliniky Praha, v rozhovore pre Lidové noviny upozorňuje, že dodržiavanie módnych, jednostranných diét sľubujúcich rýchle úbytky síce vedie k úspechu, ale tiež môže prispieť k neskoršej obezite. „V podstate nikdy by človek nemal držať radikálnejšiu diétu, ak to z nejakého dôvodu nepotrebuje. Telo si to pamätá a v neskoršom veku by sa mohlo odvďačiť rozvojom obezity.“

​Iva Málková, zakladateľka spoločnosti STOB (Stop obezite), má z praxe skúsenosť, že ženy bývajú pri chudnutí motivované a pri dobre nastavenom modeli sa im aj darí. Najhoršie výsledky mávajú podľa nej práve „večné dietarky“. „Tie, ktoré chudnú neúspešne desiatky rokov a neustálym kolísaním váhy sa im zvýšilo percento tuku v tele,“ komentuje.

Viera, že chudnúť = nastaviť sa na negatívnu energetickú bilanciu – inými slovami, na nižší príjem ako výdaj – je aj podľa endokrinológa, trénera a odborníka na výživu Borisa Bajera asi tou najčastejšou chybou, ktorú ľudia v rámci redukcie tuku robia.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.