Eticky kontroverzný výskum. Čínski vedci implantovali opiciam gén ľudského mozgu

Pokus sa uskutočnil v rámci štúdie evolúcie ľudskej inteligencie. Rad vedcov však výskum z etických dôvodov neschvaľuje, informovala agentúra AFP.

Výskumníci implantovali jedenástim opiciam verziu ľudského génu MCPH1, ktorý by mal podľa ich odhadu hrať úlohu pri vývoji ľudského mozgu. Zistili, že mozgy týchto opíc, rovnako ako mozgy ľudí, sa vyvíjali pomalším tempom, ale zvieratá preukázali lepšie výsledky v testoch krátkodobej pamäti a mali rýchlejšie reakcie než zvieratá voľne žijúce v prírode. Rozdiely vo veľkosti mozgov u opíc z oboch skupín vedci nezaznamenali.

Fáze testov sa dožilo päť opíc z pôvodných jedenástich. Podľa autorov výskumu sú makaky ľuďom natoľko geneticky vzdialené, že nebolo potrebné zaoberať sa etickými otázkami. Niektorí vedci sú však iného názoru.

"V ľudovej predstavivosti sa skrátka nachádzame na 'planéte opíc'," komentovala výskum Jacqueline Gloverova, bioetička z Coloradskej univerzity, s odkazom na filmovú ságu Planéta opíc o skaze ľudstva na úkor inteligentných opíc. "Snaha urobiť opice ľudskými je zlá. Kde budú žiť a čo budú robiť? Nie je možné vytvoriť živú bytosť a neumožniť jej prežitie zmysluplného života," dodala.

Larry Baum z univerzity v Hong Kongu však jej tvrdenie mierni vysvetlením, že "štúdia zmenila iba jeden z približne 20-tisíc génov." Podľa serveru technologyreview.com sa však niektorí vedci obávajú toho, že vedci pristupovali k zvieratám ľahkovážne a výskum by mohol viesť v budúcnosti k ďaleko významnejším genetickým modifikáciám.

Podľa AFP sa tak jedná o zatiaľ posledný z radu eticky kontroverzných biomedicínskych výskumov, ktoré vedci v Číne nedávno vykonali.

Tento rok v januári oznámili iní čínski vedci, že naklonovali päť opíc, ktoré geneticky pozmenili tak, aby boli choré a mali problémy so spánkom. Výskumom zistili, že u opíc sa prejavili príznaky psychických problémov, ktoré sa s poruchami spánku bežne spájajú u ľudí, teda depresia, úzkosť a správanie súvisiace so schizofréniou. Závery zo štúdie majú slúžiť k výskumu psychických chorôb.

Vlani v novembri oznámil čínsky vedec Che Ťien-kchuej, že geneticky upravil niekoľko ľudských embryí, z ktorých sa potom narodili dvojčatá, ktorá mali byť odolné voči AIDS. Vedec bol kritizovaný ako Pekingom, tak medzinárodnou vedeckou komunitou. Následne bol zbavený aj funkcií na univerzite, kde pôsobil.