Vitamíny ako škodcovia. Ako sa nepredávkovať doplnkami výživy

Doba pokročila a samozrejmým výdobytkom dneška majú byť rýchle a efektívne riešenia. Cítite sa zle? Ste unavení a chorí, neustále v strese, padajú vám vlasy alebo vás bolí hlava? Zažívame to všetci, patrí to k dnešnej dobe – znie z reklám a vy, sediac na gauči s nezdravým jedlom v jednej ruke a s ovládačom v druhej, pritakávate a máte pocit, že je to namierené presne na vás. Je?

Hoci si dnes už ľudia o niečo viac uvedomujú, že v prvom rade treba zistiť príčiny týchto problémov, stále je veľa takých, ktorí sa vyberú do obchodu alebo lekárne a kúpia si rôzne doplnky výživy. A nič iné nezmenia.

Len v roku 2011 to boli multivitamíny v hodnote 16 miliárd dolárov, prípravkov s vitamínom B za 4,5 miliardy a vitamínu C niečo za viac ako 4 miliardy na celom svete. Reči o drahom moči Američanov už nikoho neprekvapia, no kým v takýchto prípadoch je ich užívanie len zbytočné, pri iných zle samonaordinovaných kúrach vitamínmi si môžeme aj vážne uškodiť.

Kým lekári a odborníci varujú pred nebezpečenstvom nadmerného a neodborného užívania umelých vitamínov, lekárnici varujú pred nákupmi pod vplyvom reklamy. „Je to biznis, vitamínové prípravky a doplnky stravy nepodliehajú na rozdiel od liekov zvláštnemu režimu. Lekáreň ich môže predať za cenu, ktorú je zákazník ochotný zaplatiť,“ hovorí odborník na lieky z firmy Infopharm Josef Suchopár.

A tým, že v prípade doplnkov stravy nejde o lieky, príslušné autority kontrolujú iba ich zdravotnú neškodnosť, nie účinnosť.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.