Máte vyšší tlak u lekára ako doma? Tak možno trpíte syndrómom bieleho plášťa

Len málo ľudí sa naozaj teší k lekárovi, ale niektorí sa pri tej myšlienke tak rozrušia, že ich krvný tlak stúpne. Tento stav sa nazýva syndróm bieleho plášťa. Nastáva vtedy, keď váš krvný tlak dosiahne hodnoty 1. stupňa hypertenzie (140/90 mmHg alebo viac) v ordinácii lekára, ale doma ho máte normálny. Neexistuje jednoznačná príčina syndrómu bieleho plášťa, ale úzkosť a stres z návštevy u lekára zohrávajú určitú úlohu, píše Reader´s Digest

Raymond Townsend, profesor medicíny na University of Pennsylvania však hovorí, že vysoké hodnoty krvného tlaku u lekára nemusia byť vôbec symptómom bieleho plášťa, sú to len chybné merania. Ak chcete získať čo najpresnejšie hladiny krvného tlaku, mali by ste sedieť päť minút s podopretou chrbticou a nohami dotýkajúcimi sa podlahy - ešte predtým, ako vám niekto nasadí manžetu na tlakomer. To umožňuje návrat krvného tlaku na východiskovú hodnotu. 

Vyhnite sa tiež kofeínu a cigaretám najmenej 30 minút pred cestou k lekárovi, pretože obe môžu zvýšiť váš krvný tlak. Plný močový mechúr tiež môže zvýšiť systolický tlak krvi 10-15 mmHg.

Niekedy sú vysoké hodnoty výsledkom mechanickej chyby. Tlakomery môžu mať manžety, ktoré sú pre vašu ruku príliš malé. Ak je to tak, manžeta sa prepumpuje a váš krvný tlak sa zdá byť vyšší ako v skutočnosti. Môžete priniesť váš domáci tlakomer k lekárovi a porovnať hodnoty.

Takže čo keď ste podnikli všetky kroky na získanie presného merania krvného tlaku a v ordinácii lekára je stále vysoký a doma je v norme? Máte syndróm bieleho plášťa. Aj keď neexistuje spôsob, ako ho „vyliečiť“ - štúdie ukázali, že sedatíva nepomáhajú - celkové riziko ovplyvňujúce vaše srdce, mozog alebo obličky je dosť malé.

Váš syndróm bieleho plášťa môže byť skutočne hypertenzia, teda vysoký krvný tlak. Všetko závisí od čísel. Ak je rozdiel medzi meraním tlaku u lekára a meraním doma veľký (povedzme, 30 čísiel), potom pravdepodobne hypertenziu nemáte. Ale ak sú vaše domáce úrovne len o niečo nižšie ako tie u lekára, možno budete potrebovať lieky.

Z dlhodobého hľadiska môže vysoký krvný tlak viesť k chorému srdcu, poškodeniu obličiek a vyššiemu riziku mŕtvice. Zmeny vo vašej strave a životného štýlu by mohli pomôcť znížiť tieto riziká.