Priberiete, varuje štúdia. Pri jedle dajte mobil preč

"Používanie smartfónov počas jedla zvyšuje príjem kalórií a tukov," okomentoval výsledky štúdie Federálnej univerzity v brazílskom Lavrase uskutočnenej v spolupráci s Fakultnou nemocnicou v holandskom Utrechte jej vedúci Márcio Gilberto Zangeronimoa.

Autori štúdie, do ktorej sa zapojilo 62 dobrovoľníkov vo veku od 18 do 28 rokov, totiž dospeli k záveru, že používanie mobilu môže ľudský mozog rozptýliť natoľko, že nie je schopný správne odhadnúť množstvo konzumovaného jedla. Ľudia sa teda prejedajú. Svoje tvrdenie dokladajú konkrétnymi číslami, uvádza iDNES.cz.

Účastníci výskumu si mali sami vybrať jedlo podľa svojich preferencií. K dispozícii mali aj zdravé pokrmy či nealkoholické nápoje, ale tiež napríklad čokoládu. Vedci potom sledovali, ako sa v závislosti od vonkajších vplyvov mení spôsob ich stravovanie.

Zaujímali sa teda o množstvo jedla skonzumovaného nielen v situácii, kedy nie je mozog ničím rozptyľovaný, ale aj vo chvíľach, keď stravníci súčasne používajú mobilný telefón alebo si čítajú napríklad časopis.

Kým mobilnými telefónmi nerozptýlení účastníci štúdie prijali v priemere 535 kalórií, tak pri stravovaní s telefónom v ruke kalorický príjem vzrástol na 591 kalórií. Ešte vyššia bola kalorická spotreba u jedincov s nadváhou: 616 kalórií. Stravníci rozptyľovaní mobilnými telefónmi totiž podľa vedcov skonzumovali o 10 percent viac tučných potravín.

Autori štúdie podotýkajú, že tablety či smartfóny sa v rukách stravníkov stávajú hlavnou zábavou. A to bohužiaľ aj v ranom detstve. Je tak dôležité dbať nielen na množstvo konzumovaných potravín, ale aj na ich skladbu. Zrejme jednoduchšie by však bolo vzdať sa po dobu stravovania svojho telefónu.