Generácia neschopných. Prečo mladí nezvládajú tlak

Bez očí, bez nôh, bez budúcnosti. Aj takto možno v skratke opísať tragédiu mladej generácie spred sto rokov. Vtedajší dvadsiatnici (ak vôbec ešte stále žili) riešili posttraumatický stres zo zákopov prvej svetovej vojny a fyzické ujmy, ktoré im často spálili vyhliadky na normálny život. A neraz i vieru, že život v takomto svete má vôbec zmysel. Napokon, tak si aj hovorili: stratená generácia.

Z ich pohľadu žijú dnešní mladí v raji. No, žiaľ, bez tejto perspektívy. A to zďaleka nie je to jediné, čo im (objektívne) chýba.

Stvorení na zrútenie

„Sprievod vyhasnutých odsúdencov.“ „Defilé vychudnutých intelektuálov bez odvahy k hriechu a bez odvahy k cnosti.“ Takto nemilosrdne opisuje populárny český kňaz, teológ a biológ Marek Orko Vácha vo svojej knihe Nevyžiadané rady mládeži dnešných dvadsiatnikov.

Na otázku redaktorky magazínu Pátek Lidových novín, či sú na tom naozaj tak zle, reaguje slovami: „Áno. Mnohí. Ja sa síce stále pohybujem medzi mladými ľuďmi, ale je to bublina. Väčšinou študenti rôznych pražských vysokých škôl. Na jednej strane je to smotana. Inteligentná, empatická, zapálená mládež s obrovským drajvom a túžbou po dobre. A tiež s veľmi slabou vôľou. Len čo sa objaví prekážka, tak to nejako nejde ďalej. Keď príde sekvencia nezdarov – rozídu sa s babou, neurobia štátnice a doma to tiež nie je úplne dobré – tak sa zrútia.“

Váchove slová korešpondujú s pohľadom učiteľov, psychológov či psychiatrov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.