Najväčším spojencom aj nepriateľom chudnutia je mozog. Vieme, ako ho oklamať

Štatistiky uvádzajú, že osem z desiatich ľudí chce schudnúť, alebo si svoju váhu prísne stráži. Aj napriek tomu populácia priberá a choroby ako cukrovka, vysoký tlak alebo infarkt sa objavujú u čím ďalej tým mladších ľudí. V čom je teda kameň úrazu? pýta sa iDNES.cz.

"Väčšina z nás si myslí, že svoje správanie ovplyvňujeme oveľa viac, než tomu tak naozaj je. Stres z každodenného života navyše možnosti voľby ešte limituje. Hnacím motorom našich rozhodnutí nie je logika, ale biochemické procesy, návyky a rituály prevzaté od okolia," hovorí psychoterapeut a člen Európskej asociácie behaviorálnej a kognitívnej terapie Radovan Slávik.

Sme citlivé bytosti so schopnosťou racionálneho myslenia, nie logickí roboti s prídavkom emócií. Keď sme smutní, alebo nám niečo dlhodobo funguje, argumenty "mal by som to a to" proste a jednoducho nefungujú.

"Ľudský mozog sa vyvíja postupne a práve tie jeho oblasti, ktoré riadia city, pocity bezpečia alebo napríklad spokojnosť, fungujú evolučne oveľa dlhšie. Novšie, logicky uvažujúce mozgy, ktoré nás odlišujú od zvierat, musia ako mladší súrodenci staršie múdrejšie časti nervovej siete počúvať," vysvetľuje Slavík.

"Môžete sa stokrát rozhodnúť, že prestanete jesť čokoládu, ale ak ste si jej jedenie spojili s upokojením po náročnej pracovnej schôdzke, chemické procesy staršieho mozgu vyhrajú," dodáva.

Päť rád, ako na to ísť cez hlavu: