Prekvapenie počas rekordného ponoru na najhlbšie miesto Zeme. Čo našiel výskumník na samom dne?

Na mieste dne najhlbšieho miesta na svete na svoje prekvapenie našiel Victor Vescovo iný, človekom vytvorený objekt. V najhlbšom mieste oceáne našiel plastovú tašku.

Victor Vescovo strávil na dne Mariánskej priekopy štyri hodiny v špeciálne skonštruovanej ponorke, ktorá musí odolať v jedenásťkilometrovej hĺbke extrémne vysokému tlaku tisíckami barov (tisícnásobok atmosférického tlaku na hladine). Okrem morských živočíchov ale cestou videl aj obaly od cukríkov a plastový sáčok, informoval server BBC News.

Ponorka sa počas expedície ponorila do hlbín celkom päťkrát. "Je takmer neopísateľné, ako vzrušujúce pre nás všetkých je to, čo sa nám podarilo," povedal Vescovo. Podľa neho za jeho ponorením stál mimoriadne talentovaný a skúsený tím, ktorý ho podporoval z materskej lodi.

Výskumný tím verí, že pri expedícii objavili štyri nové druhy rôznonožcov, čo je rad živočíchov patriacich medzi kôrovce. V sedemkilometrovej hĺbke našli tiež chobotničky. Teraz majú vedci v pláne skúmať živočíchy, ktoré pri expedícii pozbierali, a zistiť, či ich orgány obsahujú stopy mikroplastu.

V mori každý rok končia milióny ton plastového odpadu. Väčšina sa zhlukuje do veľkých plávajúcich skládok, veľká časť z neho ale končí v telách morských živočíchov. Práve preto by bolo podľa výskumníkov zaujímavé zistiť, či problém plastov v mori zasahuje aj vôbec najhlbšie miesto oceánu.

Do Mariánskej priekopy sa človek neponoril prvýkrát: už v roku 1960 úspešnú misiu podnikol člen amerického námorníctva Don Walsh a švajčiarsky inžinier Jacques Picard. V roku 2012 potopenie zopakoval filmový režisér James Cameron. Súčasný hĺbkový rekord ale Vescovo prekonal o 11 metrov.