Morská riasa v Nórsku zabila milióny lososov. Ich cena zrejme porastie

Na severe Nórska v poslednom týždni uhynulo vyše osem miliónov lososov. Ryby sa zrejme udusili v riase, ktorá sa aj vplyvom globálneho otepľovania v oblasti premnožila.

Farmy lososov tak prišli o najmenej 12 tisíc ton rybieho mäsa na predaj v odhadovanej hodnote až 69,6 milióna eur. Morský kvet sa navyše rozširuje naďalej, upozorňujú Nóri.

​Hrubý odhad škôd v stredu oznámilo nórske riaditeľstvo rybolovu Fiskeridirektoratet. Národná obchodná organizácia však odhaduje, že reálny stav je ešte horší a že farmy môžu prerobiť až 2,2 miliardy nórskych korún (220 miliónov eur). 

"Predbežné čísla ukazujú na osem miliónov mŕtvych rýb. To zodpovedá váhe približne 40 tisíc ton lososov, ktoré sa nedostanú do obchodov," uviedol vo štvrtok Dag Sørli, hovorca Výboru pre nórske morské plody (Norwegian Seafood Council).

Rozšírenie morských rias

V minulom roku v nórskych farmách vyprodukovali lososy v celkovej váhe 1,3 milióna ton. Tohtoročné prebujnené riasy sa zatiaľ dotkli deviatich firiem v regiónoch Troms a Nordland. Hovorca dvoch z nich Aleksander Balteskard pre americký denník The New York Times (NYT) uviedol, že obe spoločnosti prišli o "80 až 90 percent lososov, ktoré v tejto generácii mali".

Podľa agentúry Reuters sa riasy rozšírili okolo nórskeho pobrežia na severe krajiny. Divoko žijúce lososy by odplával inam, to však lososy chované na farmách nemôžu a kvôli prilepeniu rias na žiabrách sa udusia.

Riasy sa tento rok premnožili z niekoľkých dôvodov, jedným z nich je aj teplejšie podnebie. A niektorí odborníci upozorňujú, že aj toto môže byť prejav prebiehajúceho globálneho otepľovania, s ktorým sa navyše nedá príliš veľa spraviť. Zlomiť to môže len počasie.

Cena lososov porastie

"Úhyn lososov sa odohral hlavne v severnom Nórsku, takže smerom k polárnemu kruhu. Vieme pritom, že tam sa more ohrieva obzvlášť rýchlo," podotýka lektor enviromentálneho riadenia z univerzity College London Peter Jones.

Nórsko je jedným z najväčších svetových producentov týchto rýb a ich cena tak podľa analytikov kvôli obrovskému úhynu z minulého týždňa zrejme porastie. Kvitnúce riasy minulý mesiac zasiahli farmy lososov tiež v Škótsku a podľa BBC aj tam zabili tisíce rýb.