Nadmerné pitie kávy neškodí srdcu a obehovému systému tak, ako sa myslelo

Milovníci kávy, ktorí pijú až 25 šálok denne si môžu byť istí, že nápoj nie je zlý pre ich srdce, tvrdia vedci. Niektoré predchádzajúce štúdie naznačujú, že káva stužuje tepny, vytvára tlak na srdce a zvyšuje pravdepodobnosť srdcového infarktu alebo mŕtvice, pričom ľudí varovali, aby znížili jej spotrebu.

Ale nová štúdia na vzorke viac ako 8000 ľudí vo Veľkej Británii zistila, že pitie piatich šálok denne a dokonca až 25 šálok, nebolo pre tepny horšie ako menej ako jedna šálka denne, píše The Guardian.

Odborníci z Queen Mary University v Londýne (QMUL) rozdelili 81212 ľudí do troch skupín. Prvá skupina bola z tých, ktorí pijú menej ako jednu šálku kávy denne, druhá z tých, ktorí pijú jednu až tri šálky denne, a tretia z nich pije viac ako tri. Niektorí ľudia v tretej skupine pili až 25 šálok denne, hoci priemer bol päť šálok denne.

Výskumní pracovníci zistili, že aj tí, ktorí vypijú až 25 šálok kávy denne, pravdepodobne nemajú väčšie stuhnutie tepien ako tí, ktorí vypijú menej ako jednu šálku denne. Všetci účastníci najnovšej štúdie podstúpili magnetickú rezonanciu srdca a testy pulzových vln a výsledky sa potvrdili aj po zohľadnení faktorov ako vek, hmotnosť a stav fajčenia.

"Aj keď v tejto štúdii nedokážeme preukázať príčinnú súvislosť, náš výskum ukazuje, že káva nie pre tepny taká zlá, ako to naznačujú predchádzajúce štúdie," uviedol lekár Kenneth Fung z Queen Mary University.

Profesor Metin Avkiran, odborný lekár z British Heart Foundation, uviedol, že štúdia vylučuje jeden z možných škodlivých účinkov kávy na naše tepny.