Geneticky modifikovaná huba zabíja komáre, ktoré prenášajú maláriu

Podľa výskumníkov nie je cieľom komáre vyhubiť, ale zastaviť šírenie choroby, ktorá ročne na celom svete pripraví o život vyše 400-tisíc ľudí.

Vedci najprv našli špeciálny typ huby, ktorý komáre prirodzene infikuje. Ďalším krokom bolo ju vylepšiť. "Je veľmi poddajná, genetické inžinierstvo sa na nej vykonáva veľmi ľahko," povedal jeden z amerických výskumníkov.

Do huby pridali genetickú inštrukciu na výrobu toxínu z jedného prudko jedovatého austrálskeho pavúka. Keď sa huba dostane komárovi do tela, začne produkovať túto jedovatú látku a prenášača malárie zabije.

Kým pavúk vstrekuje toxín do tela hmyzu za pomoci svojich zubov, vedci sa snažia dostať jed do tela komárov práve týmto spôsobom.

K potvrdeniu sľubných výsledkov laboratórnych testov postavili vedci v Burkine Faso falošnú dedinu s rozlohou vyše 600 metrov štvorcových. Dali do nej rastliny, zdroj vody aj potravu pre komáre. Aby zaistili, že žiadny hmyz neunikne, obklopili dedinu dvojitou vrstvou moskytiéry.

Spory geneticky modifikovanej huby následne zmiešali so sezamovým olejom a zmes naniesli na bavlnené plátno. Aby boli vystavení pôsobeniu huby, museli komáre na plátno pristáť.

Na začiatku pokusu vpustili vedci do dediny 1500 komárov. Kým v nej plátno so spórami nebolo, populácia prudko rástla. Keď ale do dediny nasadili hubu, za 45 dní prežilo iba 13 prenášačov. Testy tiež ukázali, že huba zahubila skutočne len komáre, na ktoré vedci cielili, a neohrozila iný hmyz, napríklad včely.