Táto činnosť omladzuje mozog o celé roky, zistili vedci

Vedci z University of Exeter a King's College v Londýne dávali 19-tisícom ľudí vo veku nad 50 rokov určité testy mentálnej agility. A objavili niečo pozoruhodné. Fanúšikovia krížoviek a iných slovných hádaniek majú lepšiu pozornosť, uvažovanie a pamäťové schopnosti.

V priemere sú v riešení problémov rovnako dobrí ako o osem rokov mladší ľudia. Tí ľudia, ktorí sa zaoberajú slovnými hádankami, navyše majú podľa štúdie publikovanej v Science Daily  schopnosti uvažovania o desať rokov mladších ľudí. Taktiež majú krátkodobú pamäť ako ľudia o osem rokov mladší.

Zdá sa, že pravidelne lúštenie krížoviek môžu naozaj udržať myseľ živú a aktívnu. Vedci to už aj predtým predpokladali. "Zlepšenia sú obzvlášť jasné, pokiaľ ide o rýchlosť a presnosť ich výkonu. V niektorých oblastiach bolo zlepšenie dosť dramatické - pri meraniach na riešenie problémov ľudia, ktorí pravidelne riešia slovné hádanky, vykonali ekvivalent v priemere o osem rokov mladších ľudí v porovnaní s tými, ktorí to nerobia," uviedla vedúca výskumu Anne Corbettová.

Vedkyňa však varuje pred definitívnymi vyhláseniami príčiny a následku. Podľa nej stále neexistujú absolútne dôkazy, že lúštenie krížoviek dokáže odvrátiť demenciu.