Obliečka na vankúš má v sebe viac baktérií ako záchod, ak ju dostatočne neperiete. Čo vám môže spôsobiť?

Väčšina ľudí si neráda ustieľa svoju posteľ, nieto ešte perie posteľnú bieliezeň. Obzvlášť slobodní muži. V jednom prieskume až 55 percent slobodných mužov vo veku od 18 do 25 rokov uviedlo, že si svoje obliečky menia iba štyrikrát ročne, informoval server Business Insider

Každú noc sa zbavíte asi 15 miliónov kožných buniek, ale nie sú len nahromadené vo vašich obliečkach. Pretože tam už niečo je, čo čaká na ich pohltenie: roztoče. Čím dlhšie budete otáľať s ich opraním, tým viac potravín budú mať tieto zvieratká a tým viac sa budú množiť. 

Pre ľudí alergickými na prach je to horšie. Roztoče a ich výkaly produkujú bielkoviny, ktoré spôsobujú červené a svrbiace oči, nádchy a iné príznaky podobné nádche u ľudí, ktorí sú alergickí. A roztoče nie sú jediným alergénom v špinavej posteli. Ak si nikdy neperiete obliečky na vankúš, môže sa v nich vytvoriť aj  spoločenstvo húb. Jedna štúdia zistila, že typický vankúš má až 16 rôznych druhov húb a doslova milióny hubových spórov. A najbežnejšia z nich, Aspergillus fumigatus, je potenciálne nebezpečná. Okrem alergických reakcií môže infikovať aj vaše pľúca a iné orgány.

Takisto baktérie majú veľmi v obľube nevypraté obliečky na vankúš a posteľné plachty, ďalšia štúdia zistila, že obsahovali až 39-krát viac baktérií ako misky na domáce zvieratá a niekoľko tisíckrát viac baktérií ako záchodová doska. Ako napríklad zlatý stafylokok, ktorý môže byť v niektorých zriedkavých prípadoch smrteľný.

Špinavá posteľná bielizeň takisto spôsobuje akné. Každú noc sa na ňu z vašej kože prenášajú krémy, telové mlieka a ďalšia kozmetika. Potom počas nasledujúcich nocí sa všetko prenáša naspäť na vaše telo, upchávajú sa póry a z toho máte akné.

Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako sa vyhnúť všetkým týmto problémom: Perte posteľnú bielizeň často. Odborníci odporúčajú asi raz týždenne v čo možno najhorúcejšej vode. To zabije veľa baktérií a roztočov.