Američania ročne skonzumujú 50-tisíc plastových mikročastíc, zistila štúdia

Priemerný človek v Spojených štátoch amerických konzumuje najmenej 50-tisíc častíc mikroplastu za rok a dýcha ich v podobnom množstve. Podľa The Guardian to uvádza prvá štúdia, ktorá sa týka odhadu ľudského požitia plastového znečistenia.

Číslo bude pravdepodobne mnohonásobne vyššie, pretože na kontamináciu plastami analyzovali len malý počet potravín a nápojov. Vedci oznámili, že veľké pitie balenej vody drasticky zvýšilo spotrebované častice.

Vplyvy požitia mikroplastov na zdravie nie sú známe, ale mohli by uvoľňovať toxické látky. Niektoré kúsky sú dostatočne malé, aby prenikli do ľudských tkanív, kde by mohli vyvolať imunitné reakcie.

Zdá sa, že znečistenie mikroplastami je všadeprítomné po celej planéte. Výskumní pracovníci nachádzajú mikroplasty všade, kde sa pozrú: vo vzduchu, pôde, riekach a najhlbších oceánoch na celom svete.

Zistili ich vo vode z vodovodu a fľaškovej vode, morských plodoch a pive. V októbri ich prvýkrát našli aj vo vzorkách ľudskej stolice.

Nový výskum, publikovaný v časopise Environmental Science and Technology, vzal údaje z 26 predchádzajúcich štúdií, ktoré merajú množstvo mikroplastických častíc v rybách, mäkkýšoch, cukre, soli, pive a vode, ako aj vo vzduchu v mestách.

Vedci potom použili americké vládne smernice na výpočet, koľko častíc by ľudia zjedli za rok. Dospelí podľa odhadov skonzumujú asi 50-tisíc mikroplastických častíc ročne a deti okolo 40-tisíc.

Väčšinu druhov potravín a nápojov netestovali, čo znamená, že štúdia hodnotila iba 15 percent príjmu kalórií. „Nepoznáme veľké množstvo. Existujú niektoré veľké medzery v údajoch, ktoré je potrebné vyplniť,“ povedal Kieran Cox z University of Victoria v Kanade, ktorý viedol výskum.

Iné potraviny, ako napríklad chlieb, spracované výrobky, mäso, mliečne výrobky a zelenina, môžu obsahovať tiež toľko plastov. „Je veľmi pravdepodobné, že v nich bude veľké množstvo plastových častíc. Mohlo by ísť od stoviek po tisícky. “

Niektoré z najlepších dostupných údajov sú o vode, pričom balená voda obsahuje v priemere 22-krát viac mikroplastov ako voda z vodovodu. Osoba, ktorá  pila len vodu z fliaš, by spotrebovala 130-tisíc častíc ročne z tohto zdroja v porovnaní so 4000 časticami z vody z vodovodu.