Ruskí vedci našli pravekého vlka. Hlava s neporušeným mozgom bola pod ľadom 40-tisíc rokov

Oddelená hlava bola podľa servera The Siberian Times nájdená v lete minulého roka severne od mesta Jakutsk na brehu jedného z prítokov sibírskej rieky Indigirka.

Zviera bolo v čase smrti plne vyvinuté a zhruba dva až štyri roky staré. Jeho hustý kožuch pripomína skôr mamutiu srsť a obrovské tesáky vzbudzujú rešpekt. Vek hlavy sa japonskými vedcami odhaduje na viac ako 40-tisíc rokov. Vedci zo Švédskeho múzea prírodných dejín budú teraz skúmať predátorovu DNA.

Ide o úplne unikátny a v histórii prvý objav dospelého pleistocénneho vlka, u ktorého sa zachovalo mozgové tkanivo. Teraz pôjde najmä o to porovnať výsledky s informáciami, ktoré máme o dnešných vlkoch a zmapovať tak vývoj tohto druhu a pokúsiť sa zrekonštruovať podobu ich pravekého predka.

Hlava pleistocénneho vlka je 40 cm dlhá, čo je zhruba polovica dĺžky celého tela jeho dnešného nasledovníka, ktorá sa pohybuje medzi 66 až 86 cm.

Úžasný nález oznámili v Tokiu pri príležitosti grandióznej výstavy týkajúcej sa mamutov srstnatých organizovanej jakutskou a japonskou vedeckou spoločnosťou.

Spoločne s prehistorickým vlkom vedci takisto predstavili ďalší úžasne zachovalý exponát mláďaťa leva jaskynného, ktorý žil v rovnakom období. Pomocou počítačovej tomografie sa zistilo, že ich svaly, orgány aj mozgové bunky sú vo veľmi dobrom stave. Vedci sa budú teraz sústrediť na porovnanie fyzikálnych vlastností a správania s dnešnými levmi a vlkmi.

Mláďa jaskynného leva, pomenované Spartak, meralo na dĺžku okolo 40 cm a vážilo 800 g. Vedci sa domnievajú, že zomrelo krátko po narodení. Rovnaký tím vedcov, ktorý našiel Spartaka, objavil aj v rokoch 2015 a 2017 zvyšky tiel ďalších 3 jaskynných levov.