Príliš mnoho športu škodí sexuálnemu životu. Výskumy teraz ukázali, že nielen u žien

Pravidelná fyzická aktivita umožňuje lepšie spoznať vlastné telo, získať sebaúctu a cítiť sa žiaduci vo vytrénovanom tele. To všetko je pre libido dobré. Avšak šport na vrcholovej úrovni môže viesť k veľkej fyzickej a psychickej únave a spôsobiť tak zníženú sexuálnu túžbu.

"Je to dobre známa skutočnosť. Ženy behajúce maratón, ktoré intenzívne trénujú, vykazujú - najmä ak sú príliš chudé - poruchy menštruácie so zablokovaním ovulačného cyklu," vysvetľuje profesor Patrice Lopes. "Tieto poruchy vychádzajú z mozgu. Okrem iného je narušená sekrécia endorfínov a prolaktínu, a to na libido tiež pôsobí," uviedol Lopes.

Dlhotrvajúce úsilie pri každodennom športovom tréningu vedie mozog k tomu, aby vylučoval endorfíny, ktorým sa hovorí hormóny lásky. Tie akonáhle sa po orgazme uvoľnia, napájajú sa na rovnaké receptory ako morfín.

Tieto proteíny majú okrem analgetického a upokojujúceho účinku tú vlastnosť, že zastavujú sekréciu iných hormónov hypofýzy, luteinizačného hormónu LH a folikulostimulačného hormónu FSH, ktoré hrajú významnú úlohu pri ovulácii.

Ako je to u mužov? Na túto otázku chceli pred dvoma rokmi odpovedať profesor Anthony Hackney a jeho kolegovia. Na Severokarolínskej univerzite v Spojených štátoch sa jeho tím zaujímal o pôsobenie stresu na produkciu hormónov.

Okrem analýzy krvi sa vedci športovcov v dotazníkoch pýtali na dĺžku a intenzitu tréningu a na libido. Štúdie sa zúčastnila tisícka mužov, ktorí sa venovali behu, cyklistike a triatlonu. Výsledky ukázali, že športovci, ktorí najdlhšie a najintenzívnejšie trénovali, mali tiež najslabšie libido. A naopak.

Podľa vedcov tieto výsledky neumožňujú tvrdiť, že nadmiera športu vedie k poklesu sexuálnej túžby, ale vyplýva z nich, že oboje súvisí. Ak únava a nízka úroveň testosterónu pravdepodobne súvisia, je potrebné to ešte potvrdiť ďalšími experimentami.

Vedci zdôrazňujú, že šport nemá byť chápaný negatívne. "Problémy sa týkajú len tých osôb, ktoré sa venujú vrcholovému športu," zdôrazňuje profesor Lopes. Táto štúdia tiež dokázala, že umiernené prevádzkovanie športu libido naopak podporuje.