Teploty nad 35 stupňov zvyšujú riziko infarktu. Ako sa ochránite?

"Teploty nad 35 stupňov môžu byť rizikovým faktorom pre infarkt myokardu. Je to spôsobené najmä tým, že sa pacienti dehydrujú, zníži sa im tlak a môže dôjsť aj k poruche prekrvenia koronárnych tepien. Navyše môžu zvýšenou potivosťou stratiť rad minerálov," uviedol Martin Kleissner. V posledných horúcich dňoch lekári IKEM zaznamenali viac infarktov.

Ľudia s ochorením srdca by podľa neho mali zdržiavať v chladnejších miestnostiach, s klimatizáciou je ale podľa neho potrebné zaobchádzať opatrne. "Odporúča sa, aby klimatizácia nebola nastavená rozdielnejšie o viac ako päť stupňov proti vonkajšej teplote," uviedol s tým, že hrozia respiračné ťažkosti, pretože organizmus sa zle adaptuje na rýchlu zmenu teploty.

Lekári tiež odporúčajú v takomto teple vypiť tri až štyri litre nesladených tekutín. Spoločnosť všeobecného lekárstva odporúča šesť pravidiel pre správny pitný režim. Piť treba ešte predtým, než sa dostaví pocit smädu. U seniorov sa navyše tento pocit stráca. Strážiť dostatočný príjem treba aj u detí.

Nestačí ale sa veľa napiť ráno a večer. "Príjem tekutín si musíme rozložiť do celého dňa. Ak vypijeme veľké množstvo tekutín naraz, telo ich rýchlejšie vylúči," uviedol lekár Otta Herber zo Spoločnosti všeobecného lekárstva. Podľa lekárov ale nehrozí, že by sa zdravý človek napil veľa. Nebezpečné je piť sladké nápoje, pretože prebytok cukrov, kofeínu alebo minerálov organizmus zaťaží. Započítať do príjmu tekutín je možné aj polievku, ale nie alkohol či kávu.