Vedci skúmali papagája z virálneho videa. Ovláda najmenej 14 tanečných pohybov, zistili

Štúdia, zverejnená v americkom časopise Current Biology, "prvýkrát dokazuje, že iný živočíšny druh skutočne tancuje podľa ľudskej hudby, spontánne a bez výcviku, jednoducho na základe vlastného vývoja a sociálnych interakcií", povedal agentúre AFP spoluautor štúdie Aniruddha Patel. Bádatelia u slávneho papagája napočítali prinajmenšom 14 tanečných variácií.

Patel, pôsobiaci ako výskumník v oblasti psychológie na univerzitách Tufts a na Harvarde, v rovnakom časopise pred desaťročím publikoval prvú štúdiu o Snowballovi, ale vtedy tancujúci kakadu dokázal len kývať hlavou a zdvíhať pazúry. Tieto gestá sa spájajú aj s rituálmi dvorenia.

Čoskoro potom si ale papagájova majiteľka Irena Schulzová z vtáčej rezervácie v Duncan v Južnej Karolíne všimla, že kakadu je stále kreatívnejší. V záujme vedy Patel a ďalší bádatelia trikrát prehrali hity z 80. rokov - Another One Bites the Dust a Girls Just Want to Have Fun - a natočili výsledok.

Detailné preskúmanie natočeného materiálu záber po zábere umožnilo určiť 14 rôznych pohybov - podľa denníka The Guardian dokonca 16 - vrátane impozantného hádzanie hlavou, hodného rockového koncertu.

"Ide o zložité pohyby, z ktorých väčšina nie je súčasťou prirodzeného správania papagájov," povedal Aniruddha Patel. "Je mi ľúto, že nedokážem tancovať tak ako Snowball," dodal. Kritici pred rokmi o Snowballovi a ďalších, podobne obdarených jedincoch zo zvieracej ríše, tvrdili, že v relácii StarDance...keď hviezdy tancujú, by asi neohromili. Zdá sa však, že niektoré vtáky skutočne majú zmysel pre rytmus.

Podľa The Guardian sa kakadu v zajatí dokážu dožiť až osemdesiatky - a Snowball je teraz vo veku približne 20 rokov, takže má ešte veľa času sa v tanci zdokonaliť.