Najstaršie pesticídy v nás kolujú dodnes

Zamorenie pesticídmi predstavuje problém, ale aký veľký?
Poviem vám paralelu, z ktorej to bude zrejmé. Po druhej svetovej vojne sa u nás začal používať insekticíd DDT, čo je vlastne jedna z prvých „globálnych“ pesticídnych látok. Zakázaný bol v roku 1974. A hoci je veľmi málo rozpustný vo vode, stále ho dnes nachádzame v tukových tkanivách živočíchov a predovšetkým v materskom mlieku cicavcov, teda aj človeka. Takže veľký.

Ako je však možné, že sa o tom hovorí až dnes?
Má to niekoľko príčin. Predovšetkým sa dlho presne nevedelo, čo vo vode hľadať. Napríklad sa zisťovala koncentrácia herbicídu alachlór, ktorý môže byť rakovinotvorný a ktorý sa používal až do zákazu v roku 2008. A tá vychádzala veľmi nízka. Vzbudilo to dojem, že žiadny problém vlastne neexistuje. Dnes však vieme, že je potrebné merať koncentráciu jeho metabolických produktov, napríklad alachlóru ESA a OA. Ak sa totiž zameriame na ne, zistíme, že koncentrácie tejto látky vo vode sú na mnohých lokalitách značné.

A tie sú tiež škodlivé?
Je nutné poznamenať, že niektoré metabolity pesticídov majú potenciálne ešte horšie environmentálne alebo zdravotné dôsledky, než má materská látka, zatiaľ čo u iných je to naopak. Veľakrát pritom nevieme, ktorú konkrétnu látku treba vo vode sledovať, pretože neexistuje žiadny register, z ktorého by bolo zrejmé, aké postreky poľnohospodári v danej oblasti používajú. Pri súčasnom množstve chemických preparátov používaných v poľnohospodárstve (asi 300) je totiž nereálne robiť rozbory na všetky.

Prečo pesticídy ohrozujú hlavne podzemnú vodu?
Pre absenciu kyslíka, slnečného svetla, baktérií, ale napríklad aj nízku teplotu sú procesy rozkladu pesticídnych látok v podzemných vodách veľmi pozvoľné. A tak namiesto toho, aby postupne klesala ich koncentrácia, dochádza tu, naopak, k ich hromadeniu. Potom je, samozrejme, možné, že stále pri rozboroch nachádzame látky, ktoré sú napríklad aj desať a viac rokov zakázané. Ich koncentrácie vo vode pritom neklesajú alebo len veľmi pomaly. V podstate tak zberáme plody toho, čo sme zasiali už skôr. Navyše je veľmi pravdepodobné, že sa podobný scenár bude s radom látok opakovať aj v budúcnosti.

Takže možno povedať, že pesticídy sú pre podzemnú vodu obzvlášť nebezpečné?

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.