Ohorky sú najrozšírenejšou formou plastického znečistenia na Zemi

Odborníci predpokladajú, že ohorky cigariet sú najrozšírenejšou formou plastického znečistenia na Zemi. Každý rok podľa odhadov celú planétu pokryje 4,5 bilióna ohorkov. Zo štúdie tímu z Anglia Ruskin University (ARU) publikovaná v odbornom časopise Ecotoxicology and Environmental Safety (Ekotoxikológia a bezpečnosť životného prostredia) vyplýva, že prítomnosť ohorkov v pôde má vplyv na rast rastlín. Uvádzajú to Lidovky.cz.

"Naša štúdia je prvá, ktorá dokazuje vplyv cigariet na rastliny. Zistili sme, že majú nepriaznivý vplyv na úspech klíčenia," uviedla Dannielle Greenová, vedúca autorka štúdie, ktorá dodala, že na miestach, kde ohorky boli, došlo k zníženiu hmotnosti koreňov o viac ako polovicu.

Úspešnosť klíčenia ďateliny ohorky negatívne ovplyvnili o 27 percent a dĺžku výhonkov ešte o percento viac. "Ďatelina biela (v českom prostredí známa ako ďatelina plazivá) je pritom ekologicky dôležitá," povedala Greenová s tým, že rastlina je nepostrádateľná pre opeľovače. Dôležitá je tiež ako krmivo pre hospodárske zvieratá a pomáha k fixácii dusíka vo vzduchu.

'Neznečisťujte planétu'
U trávy sa úspech klíčenia znížil o 10 percent, dĺžka výhonkov klesla o 13 percent. "Odhadzovanie ohorkov cigariet sa zdá byť spoločensky prijateľnou formou odpadkov. Musíme ale zvýšiť povedomie o tom, že filtre len tak nezmiznú a ešte spôsobujú vážne poškodenie životného prostredia," konštatovala Greenová. Šéf enviromentálnej charitatívnej organizácie Keep Britain Tidy Allison Ogden-Newton k tomu poznamenal, že je na čase, aby fajčiari prevzali zodpovednosť, neodhazovali ohorky na zem a neznečisťovali planétu.

Väčšina ohorkov cigariet obsahuje filter vyrobený z acetátu celulózy typu bioplastov. Vedci ale zistili, že filtre z nepoužitých cigariet mali takmer rovnaký účinok na rast rastlín ako tie použité. To podľa nich naznačuje, že poškodenie rastlín je spôsobené samotným filtrom a nie sú k nemu potrebné ďalšie toxíny uvoľnené pri spaľovaní tabaku.

Podľa BBC výskumný tím postupoval tak, že preskúmaval v meste Cambridge oblasti s odhodenými ohorkami, pričom našiel aj miesta s až 128 vyhodenými ohorkami na meter štvorcový. Porovnávacie experimenty vykonal s kúskami dreva, ktoré sa zhodovalo s ohorkami veľkosťou i tvarom.