Nový druh dinosaura bol 30 rokov všetkým na očiach

Objaviteľ Paul Barret, ktorý starodávne plazy študuje v britskom Prírodovednom múzeu, opísal, že podľa nájdeného exempláru išlo o všežravca, ktorý od hlavy po špičku chvosta meral necelé tri metre. Živil sa hlavne rastlinnou stravou, ale ak k tomu mal príležitosť, nepohrdol ani drobnými živočíchmi. Dosahoval hmotnosť okolo 300 kilogramov.

Podľa Barreta bol dinosaurus celé roky všetkým na očiach. "Exemplár bol v zbierke v Johannesburgu po 30 rokov a videlo ho mnoho vedcov. Ale všetci si mysleli, že je to len zvláštny druh massospondyla," uviedol vedec. Massospondylus bol jedným z prvých druhov, ktoré sa na planéte objavili na začiatku jury. Vedci teraz kvôli nálezu chcú podrobnejšie preskúmať ďalšie exempláre pre prípad, že sa medzi nimi nachádzajú ďalšie odlišné druhy.

Novoobjavený plaz môže vedcom pomôcť lepšie pochopiť obdobie masového vymierania, ktoré nastalo na prelome triasu a jury pred 200 miliónmi rokmi. Aj napriek zániku mnohých druhov najnovšie poznatky ukazujú, že vtedajšie ekosystémy mohli byť oveľa bohatšie, ako sa pôvodne myslelo.