Vedci v Číne vytvorili prvého hybrida človeka a opice

Vedci, ktorí chcú používať zvieratá na vytváranie orgánov pre transplantácie zachraňujúce ľudský život, tvrdia, že vytvorenie hybrida človeka a opice bolo dôležitým krokom. A sľúbili, že budú pokračovať v experimentoch s primátmi.

Tím do opičieho embrya vstrekol ľudské kmeňové bunky schopné vytvoriť akýkoľvek typ tkaniva. Pokus bol zastavený skôr, ako bolo embryo dostatočne staré na to, aby sa narodilo.

Španielski vedci. ktorí urobili pokus v Číne, aby obišli zákaz takýchto postupov v ich rodnej krajine, však povedali, že by sa mohol narodiť hybrid človek a opice. Embryo bolo najskôr geneticky modifikované, aby deaktivovalo gény, ktoré kontrolujú rast orgánov. Počas pokusu sa objavili etické obavy, čiastočne kvôli strachu, že ľudské kmeňové bunky by mohli migrovať do mozgu.

Angel Raya z Barcelonského centra regeneratívnej medicíny uviedol, že experimenty na organizmoch s bunkami dvoch druhov čelia "etickým prekážkam". V časopise El Pais sa pýtal: "Čo sa stane, ak kmeňové bunky uniknú a vytvoria ľudské neuróny v mozgu zvieraťa? Bolo by to vedomie? A čo sa stane, ak sa tieto kmeňové bunky premenia na spermie?"

Estrella Nunez z Murcia Catholic University a projektová spolupracovníčka však uviedli, že boli zavedené mechanizmy, takže ak by ľudské bunky migrovali do mozgu, mohli by sa samé zničiť.

"Výsledky sú veľmi sľubné,“ uviedla pani Nunezová. Výskum, ktorý bol financovaný prevažne univerzitou, bol nákladný. "Ak skombinujeme výskum u ľudí/ošípaných, u ľudí/potkanov a u ľudí/opíc, bude to mnoho stoviek tisíc eur," uviedla.