Voda, ktorá nás nedrží nad vodou. Čo naozaj pijeme?

Nikdy si človek tak neuvedomí hodnotu bežných vecí, ako v situáciách, keď ich zrazu nemá k dispozícii. Ako napríklad na dovolenke. Keď zrazu na naplnenie pohára vodou nestačí len otočenie vodovodného kohútika, ale keď to znamená kupovanie desaťlitrových bandasiek, večné prelievanie do fliaš a rozmýšľanie, koľko vody nám ešte zostáva. A pre istotu ešte „dezinfekcia“ (rozumej pohárik tvrdého ráno a večer).

Nedávna osobná skúsenosť – je to otrava (až na tú dezinfekciu, ale ani tú nie je vhodné vykonávať dlhodobo). Po presunutí sa do oblasti, kde voda z kohútika pitná bola, sme si všetci dovolenkujúci s úľavou vydýchli. Mnohí však rituál zháňania úitnej vody dobrovoľne či nedobrovoľne podstupujú denne.

A aj keď je Slovensko so svojimi zásobami stále vodnou veľmocou, otázky sa vynárajú neustále. Vieme, čo vlastne pijeme? Je voda z kohútika naozaj to pravé alebo je plná antibiotík a chlóru? Má zmysel ju filtrovať alebo kupovať balenú? Poďme skúsiť odpovedať aspoň na niekoľko z nich.

Podzemné poklady
Na začiatok niekoľko čísel. Hoci podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie používalo v roku 2017 až 71 percent svetovej populácie relatívne bezpečné zdroje pitnej vody, stále minimálne dve miliardy ľudí toto šťastie nemajú a pijú vodu kontaminovanú fekálnym znečistením. Na povrchovú vodu je odkázaných 144 miliónov ľudí a odhaduje sa, že až za 485 tisíckami úmrtí na zažívacie ťažkosti ročne je práve kontaminovaná voda.

A predpoklady hovoria o tom, že v roku 2025 bude až polovica svetovej populácie žiť v oblastiach zaťažených takzvaným vodným stresom.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.