Strašiak menom úzkosť. Ľudí s problémami pribúda

Mám depku, povzdychneme si dnes veľmi často. Kedy je to však „len zlá nálada“ a kedy naozajstný problém? Rovnako si môžeme položiť otázku pri úzkosti. Niekedy sa nám „len obyčajný strach“ z konkrétnej situácie zmaximalizuje do veľkého balvanu, ktorý nás prevalcuje tak, že doslova nevieme dýchať. Pri naozajstnej úzkosti však svojim pocitom zvyčajne nerozumieme. V žiadnom z týchto prípadov však netreba svoj stav podceňovať, upozorňujú odborníci.

„Určite má zmysel pracovať aj s drobnými vecami, pretože organizmus tieto signály väčšinou nevysiela len tak z ničoho nič. To, že si k tomu ľudia pripoja nejaký význam, môže byť fajn, ale rovnako to môže byť aj mimo. Problematika prežívania týchto emócií môže byť oveľa komplikovanejšia a mať viacero príčin,“ vysvetľuje psychológ Martin Miler.

​Kľúčom k dobrému psychickému rozpoloženiu je naučiť sa rozumieť svojim emóciám a tomu, čo nám naše telo hovorí. A hoci sa v nasledujúcich riadkoch budeme snažiť predostrieť, ako si pri úzkosti pomôcť, hneď na úvod je dôležité zdôrazniť, že bez nej vlastne nemôžeme žiť.

„Ide o potrebný, evolučne zdedený, prirodzený adaptačný mechanizmus. Hovorí nám ,pozor‘ – niečo v okolí je v neporiadku, a to ešte pred tým, ako nebezpečenstvo vidíme. Mozog v realite nemá potrebný čas vyhodnotiť nebezpečenstvo, potrebuje skratku, a tou je strach, úzkosť. Problém však nastáva vtedy, keď tento pocit nie je naviazaný na ohrozenie, keď sa nám rozblikajú kontrolky v bezpečných situáciách, proste vtedy keď nám prejavy ochorenia začnú prekážať v bežnom fungovaní, v štúdiu, práci či osobnom živote,“ zdôrazňuje Stanislava Knut z Ligy za duševné zdravie.

Aj podľa Milera ide o dosť nepríjemný a nezrozumiteľný pocit.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.